SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2014 Salı 01:11

300 Uygur Türk'ü kurşuna dizilebilir

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/a-1489116-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/a-1489116-622x360.jpg
300 Uygur Türkü kurşuna dizilebilir

Çin zulmünden Tayland'a kaçan Uygur Türkleri, Türkiye tarafından kabul edilmezse Çin'de kurşuna dizilecek.


İngiliz televizyonu Channel 4 öz yurtlarında insanca yaşamaları çok görülen uygur Türklerinin trajedisini haberleştirdi.
Toprakları elinden alınan, dini baskılara maruz kalan Uygurlar kurtuluş için çareyi Türkiye'de arıyor. Kanalın haberine göre, 300 Türk'ün umuda yolculuğu Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'dan kaçışla başladı.

MALEZYA'DAN TÜRKİYE'YE GELMEK İSTEDİLER

Grup, insan kaçakçılarının yardımıyla Tayland'a geçti. Sığınmacıların çoğu kadın ve çocuktu. Ölümden kaçmaya çalışan Uygur Türkleri Malezya'ya ulaşmaya çalışıyordu. Oradan bir yolunu bulup Türkiye'ye geleceklerdi.

ÇİN'E GERİ DÖNÜŞ ÖLÜM DEMEK

Tayland polisi onları 9 ay önce ormanda aç ve susuz halde buldu. Eğer Çin vatandaşı oldukları anlaşılırsa Tayland, 300 Türk'ü Çin'e geri gönderecek. Bu da ölüm demek.
Tek istedikleri Türkiye'de yaşamak. Çünkü artık Doğu Türkistan'da şansları kalmadı..

BORALTAN GİBİ OLMASIN

Çin zulmünden kaçıp Tayland'a sığınan ve Türkiye'nin kendilerini kabul etmesini bekleyen Uygurlar'ın hikayesi ister istemez akla 1945 yılında yaşanan Boraltan Köprüsü hadisesini getirdi. (FOX TV)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

ABD'de nükleer ses

SONRAKİ HABER

İran’la nükleer müzakereler 7 ay daha uzatıldı

YORUM YAZ
3 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - cok sahip cikar:25 Kasım 2014, Salı 13:13

    9 aydir nerde bu devlet ?? bunlarda müslüman degilmi... suriyeye sahip cikildigi kadar bunlari niye sahip cikilmiyor .. somali misir suriye burma... iyi hos güzelde cecenistan dogu türkistan ????

  • - mustafa Akkan:25 Kasım 2014, Salı 00:32

    kurtarin uygurlari turkiye. yazik gunah gosterin buyuklugunuzu

  • - mehmet akif:25 Kasım 2014, Salı 00:10

    insa ALLAH Türkiyemiz sahip cikar!!!