ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 14:28

3 ülke Türkiye'ye karşı

3 ülke Türkiyeye karşı

Kıbrıs'ın güneyindeki hidrokarbon yatakları, Türkiye, Kıbrıs Rum kesimi, Rusya ve İsrail'i karşı karşıya getirdi.


Doğu Akdeniz'de sismik araştırmalara başlayan Türkiye'ye tavır alan Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya ve İsrail'in desteğiyle Türkiye'ye karşı misilleme başlattı. Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'nin Rum doğalgaz sondaj bölgelerinde sismik araştırmalara başlama kararına karşılık, yakın ilişkide olduğu Rusya ve İsrail'le ortak askeri tatbikat düzenliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen Rum lider Anastasiadis, Rus donanmasının Kıbrıs civarında askeri tatbikat yapması konusunda Putin'i ikna etti. İsrail'le yakın ilişkilerini de devreye sokan Rum lider, Rum-İsrail ortak deniz ve hava tatbikatlarına da onay aldı.

GERİLİM TIRMANACAK

Tatbikatlar pazartesi günü başladı, 6 savaş gemisiyle Kıbrıs etrafında bulunan Ruslar, denizden havaya füze fırlatacak, İsrail savaş uçakları da Kıbrıs hava sahasında uçacak. Rum Milli Muhafız Ordusu da İsrail'le ortak deniz ve kara tatbikatı yapacak. İki gün sürecek ve adada zaten varolan askeri gerilimi daha da tırmandıracak tatbikatlar, Türkiye'nin bölgedeki hareketlerine misilleme olarak değerlendiriliyor ve endişeyle izleniyor.

TÜRKİYE'DEN SEYRÜSEFER TALİMATI

Türkiye, Rumların Kıbrıslı Türkleri yoksayarak tek yanlı ilan ettiği doğalgaz bölgelerine yönelik bir Navtex, yani seyrüsefer talimatı yayımladı. Bölgedeki deniz trafiğini kontrol eden talimat pazartesi günü yürürlüğe girdi. 2 ay yürürlükte olacak talimatlarla bağlanan bölgelerde, Türkiye'nin yayımladığı Navtex'e uyma zorunluluğu var. Bu bölgeler Rumların tek yanlı ilan ettiği "münhasır ekonomik bölge" içinde yer alıyor.
Türkiye, yeni satın aldığı yüksek donanımlı sismik arama gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'yı pazartesi sabahı Rumların sondaj yaptığı bölgelere gönderdi. Barbaros Hayreddin Rum sondaj alanları içinde Türk parselleriyle çakışan 3. parselde göreve başladı. Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi, donanmaya bağlı 3 savaş gemisinin refakatinde görev yapıyor.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER