ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 23:20

3 polisin katili 75 yıl hapse mahkum oldu

3 polisin katili 75 yıl hapse mahkum oldu

Kanada’nın New Brunswick eyaletine bağlı Moncton kentinde 3 polisi vurarak öldüren kişi, 75 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


News Brunswick’teki Queen’s Bench Mahkemesi’nde görülen davada Mahkeme Başkanı David Smith, 24 yaşındaki katil Justin Bourque’yi cezası 25 yıl olan birinci derece cinayetten 3 kez hapse mahkum etti. Hakim Smith, toplam 75 yıl hapsine karar verdiği mahkumun, 2089'dan önce kefalet için müracaat edemeyeceğine de hükmetti.

Kararı açıklarken mahkuma, “Kanada tarihinin en korkunç suçlarından birini işlediniz” diyen Hakim David Smith, verdiği 75 yıl hapis cezası ile de Kanada tarihinin en uzun hapis cezası kararına da imza atmış oldu. Ölüm cezasının olmadığı Kanada’da bu karar, 24 yaşındaki katil için ömürboyu hapis anlamına geliyor. Justin Bourque, eğer yaşarsa ancak 99 yaşında kefalet için başvuruda bulunabilecek.

Justin Bourque, 18 Haziran 2014’de, bir şikayet üzerine Moncton’ın ormanlık bölgesi Pinehurst’teki evine gelen Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP ekiplerine silahla karşılık vermiş ve çıkan çatışmada Douglas James Larche (40), Dave Joseph Ross (32) ve Fabrice Georges Gevaudan (45) isimli polisleri vurarak öldürmüştü.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER