ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 00:01

25 Ocak Mısır Devrimi'nin 2. yıl dönümü


Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır halkına, 25 Ocak Devrimi'nin 2. yıl dönümünü barışçıl ve medeni bir şekilde kutlamaları çağrısında bulundu.

Mısır Vakıflar Bakanlığı'nın Mevlit kandili münasebetiyle düzenlediği kutlamaya katılan Mursi, ''Mısırlıları, devrimin 2. yıl dönümü kutlamalarını barışçıl ve medeni bir şekilde ihya etmeye çağırıyorum'' dedi.

Hz. Muhammed'in ahlaki öğretisi doğrultusunda hareket edilmesi yönünde tavsiyede de bulunan Mursi, ''Daha demokratik ve çağdaş bir Mısır'ın inşası için, toplumun tüm kesimlerine ellerimi uzattım'' dedi.

Mursi, işadamlarını Mısır'da yatırım yapmaya çağırarak, ''Mısır'da yatırım yapacak yerli ve yabancı tüm yatırımcıların önündeki engelleri kaldıracağıma söz veriyorum'' ifadesini kullandı.

Mursi, yurtdışında yaşayan Mısırlılara 2012 yılının son 6 ayında yaklaşık 1,1 milyar dolar tutarındaki paralarını Mısır bankalarına yatırdıkları için teşekkür etti.

Mısır devriminin hedeflerine ulaşması için çok çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizen Mursi, Mısır'da toplumsal, siyasi, ekonomik, dini tüm ana konularda toplumsal uzlaşı davetini yineledi.

Medya mensuplarına da seslenen Mursi, yapıcı, objektif eleştiriyi ve muhalefeti desteklediğini belirterek, ''Kişisel haklarımı aramıyorum. Üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum. Bu asırda görüş sahibi kişi zarar görmeyecek. Bununla birlikte kanunlara ve yargıya da saygı duymalıyız'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER