ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 21:42

"2013 yılı Kıbrıs müzakereleri için en uygun yıl"

"2013 yılı Kıbrıs müzakereleri için en uygun yıl"


KKTC Başbakan İrsen Küçük, 2013 yılının Kıbrıs müzakereleri için en uygun yıl olduğunu söyledi. Küçük, sonraki yıllarda seçimler olduğu için Kıbrıs müzakerelerininister istemez bu seçimlerden etkileneceğini kaydetti.

Küçük, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti. Başbakanlık’ta gerçekleşen ve Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Erhan Erçin’in de hazır bulunduğu görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Görüşme sonrasında Downer açıklama yapmaktan kaçınırken İrsen Küçük, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in yeniden adaya gelerek görüşmeleri başlatmak için temaslarda bulunduğunu ve Kıbrıslı liderlerle görüştüğünü söyledi.

Atina’yı ziyaret eden yarın da Ankara’ya giderek görüşmeler yapacak olan Downer’in yeniden adaya gelerek liderlerle bir araya geleceğini ifade eden Küçük, Downer’in Kıbrıs müzakereleri konusunda deneyimli ve çözüm konusunda yardımcı olmaya çalışan bir politikacı olduğunu kaydetti.

Downer’le yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Küçük, BM parametreleri çerçevesinde bir anlaşmaya ulaşabilmek için ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koymaya hazır olduklarını ve bunu Downer’e de söylediklerini belirtti.

Downer’le süreç içerisinde yeniden görüşme ümidi taşıdığını da ifade eden Küçük, kendisine başarılar diledi Downer’in başarısının hem Kıbrıs Türk hem de Rum tarafı için yararlı olacağını kaydetti.

Bir soru üzerine görüşmelerin başlayacağı tarihin kesinleşmediğini ifade eden Küçük, ancak yıl sonu itibarıyla bir çerçeve anlaşması ortaya çıkmasını ümit ettiklerini, Downer’in beklentisinin de bu olduğuna inandığını söyledi. 2013 yılının görüşmeler açısından en uygun yıl olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Küçük, sonraki yıllarda seçimler olduğunu ve görüşmelerin seçimlerden ister istemez etkilendiğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER