ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Eylül 2014 Çarşamba 00:44

20 çocuk aşıdan hayatını kaybetti

20 çocuk aşıdan hayatını kaybetti

UNICEF ve DSÖ, "İdlib'deki kızamık aşısı kampanyasında yaşanan çocuk ölümlerinden büyük endişe duyulduğunu, olayların açıklık kazanmasının beklendiğini" bildirdi.


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Suriye'nin İdlib kentinde kendileri tarafından desteklenen kampanyada aşı olan bazı çocukların ölümünden büyük endişe duyduklarını kaydetti.

UNICEF ve DSÖ'den yapılan ortak yazılı açıklamada, ölümlerin kızamık aşısı kampanyasının yapıldığı yerde gerçekleştiğinin bildirildiği ifade edildi.

Yerel sağlık yetkililerinin önlem olarak bölgedeki aşı kampanyasını durdurduğunun anlaşıldığı belirtilen açıklamada, "UNICEF ve DSÖ, Suriye'nin İdlib bölgesinde birkaç çocuğun ölümüne dair haberlerden büyük endişe duymaktadır. Olayların daha da açıklık kazanmasını bekliyoruz" denildi.

Kızamığın Suriye'deki çocuklar için en önemli tehditlerden biri olduğuna işaret edilen açıklamada, aşı kampanyalarının yüksek derecede bulaşıcı ve bazen de öldürücü olan hastalığa karşı çocukları korumada hayati öneme sahip olduğu kaydedildi.

Suriye'nin İdlib kentinde, UNICEF ve DSÖ tarafından desteklenen kampanyada bugün aşı olan 1 ila 5 yaşlarında en az 20 çocuğun hayatını kaybettiği bildirilmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER