ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:35

2 Türk mahkum açlık grevinde


Avusturya’nın Salzburg eyaletinde bulunan Suben cezaevinde yatan, biri Avusturya vatandaşı iki Türk, Cuma gününden bu yana açlık grevi yapıyor. Cezaevi koşullarından şikayetçi olan R. Ö. ve B.Ö.’nün Cuma günü başlattıkları grev altı gündür devam ediyor.

Avusturya vatandaşı Türk asıllı B. Ö’nün ağabeyi M. Ö., "Kardeşim telefonda bana, ‘benim buradan ya ölüm çıkar, ya da beni buradan gönderirler' dedi. Şikayetlerine de kulak asılmıyor." dedi.

Avusturya’nın Voralberg eyaletinde yaşayan ailenin en büyük çocuğu olan M.Ö. Kardeşi B.Ö.’nün durumuna ilişkin şöyle konuştu: ‘‘Kardeşim 28 yaşında ve 10 yıldır madde bağımlısı, ancak hiç işsiz kalmadı. Tekstil teknisyeni olarak mesleğini tamamladı. Ancak uyuşturucu sonrası birkaç kez basit suçlardan içeri girdi çıktı. İlk kez bu kadar sıkıntı yaşıyor. İki yıldır Suben’de yatıyor ve daha 18 ay cezası var. En son bir alacak meselesi yüzünden birisini çok kötü dövdü ve cezaevine düştü. Okulda da başarılı olan kardeşim arkadaş kurbanı oldu. Helal yemek sorunu yaşadığını söylüyordu. Bağımlı olduğu için cezaevinde madde veriyorlardı, bu kesilmiş. Sanırım bu durumdan sonra açlık grevine başladı."

Cihan Haber Ajansı’nın ulaştığı Cezaevi Müdürü Gerd Katzelberger, iki mahkumun açlık grevi yaptığını doğrularken mahkumlarla diyalog içerisinde olduklarını ve açlık grevinin yakında sona ermesini umduklarını söyledi. Mahkumların madde temini sorununu bugün çözdüklerini belirten Katzelberger, "Cezaevinde 40 farklı millet ve 9 farklı dinden 300 mahkum yatıyor. Herkesin özel taleplerini karşılayamıyoruz ancak Müslümanların inançlarına uygun yemek çıkıyor. Açlık grevi yapan mahkumların iki talebi ulaştı bana. Birisi madde, ikincisi ise alışveriş meselesi idi. Doktor kontrolünde madde verilmesi meselesini çözüme kavuşturduk." dedi.

Cihan muhabirine bir mektup göndererek sıkıntılarını paylaşan mahkumlar kendilerine helal Türk ürünlerinin getirilmediğini, gardiyanların kendilerini dövmeye kalktıklarını, aileleri ile cam arkasında görüştüklerini ifade ettiler.

Cezaevi Müdürü Gerd Katzelberger şiddet iddialarını kabul etmezken, açlık grevindeki mahkumların sağlık durumlarında herhangi bir tehlike olduğunu kanaatine vardıklarında müdahale edeceklerini de ifade etti.

Aynı cezaevinde Ocak ayında 20 mahkum, şartların iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine gitmişti. 200 kapasiteli cezaevinde 300’e yakın mahkumun kaldığı biliniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER