ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 17:23

2 ABD savaş gemisi Karadeniz’de

2 ABD savaş gemisi Karadenizde


İnterfaks haber ajansına konuşan Rusya askeri kaynakları, iki ABD savaş gemisinin Karadeniz’e girdiğini iddia etti. Daha önce ABD Savunma Bakanlığı kaynakları da benzer iddiada bulunmuştu.
Söz konusu kaynak, “Şu anda Karadeniz’de USS Ramage (DDG-61) ve ABD altıncı filosuna ait Mount Whitney isimli savaş gemileri bulunmakta. Geçenlerde bu gemiler, Türk tarafıyla olan karşılıklı anlaşmalar gereği Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçti.
Gemilerde 600’dan fazla Amerikan deniz piyadesi bulunuyor. Gemilerin hareket güzergahına bakılırsa, onların Ukrayna kıyılarına doğru hareket ettiğini tahmin edebiliriz.” dedi.

ABD savaş gemilerinin Rusya’nın Karadeniz kıyılarına doğru hareket edeceği konusunun henüz gündeme gelmediği de kaydedildi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI HABERLERİ YALANLADI

Ria Novosti haber ajansına konuşan Rusya Savunma Bakanlığı resmi sözcüsü, “USS Ramage (DDG-61) ve Mount Whitney isimli savaş gemileri Karadeniz bölgesine girmedi.” diyerek iddiaları yalanladı.

Amerikan Savunma Bakanlığı, Soçi’de 7 Şubat’ta başlayacak Kış Olimpiyatları’nın güvenliği için iki savaş gemisi ile destek önerisinde bulunmuştu.

Yazılı bir açıklama yapan Pentagon sözcüsü John Kirby, “İhtiyaç duyulması halinde Karadeniz’de iki savaş gemisi dahil hava ve deniz unsurları ile destek sağlanabilir…” şeklinde konuşmuştu. Kirby açıklamasında bölgedeki ABD komutanlıklarının her türlü ihtimale karşı talep gelmesi durumunda, Rus hükümeti ile istişare edilerek destek için kullanıma konabileceğini söylemişti. ABD’nin destek teklifinin oyunlara katılacak Amerikalı sporcuların güvenliği ile ilgili tartışmaların ardından gelmesi dikkat çekti. ABD’nin Soçi Olimpiyatları’na 200’ün üzerinde sporcu ile katılması bekleniyor.

ABD güvenlik teşkilatı FBI Direktörü James Comey Ocak ayında yaptığı açıklamada birkaç düzine ajan ve uzmanı Moskova ve Soçi’ye gönderdiklerini belirtmişti. Rus basınında yer alan haberlere göre, FBI ajanları Rus güvenlik güçleri ile birlikte koordineli olarak çalışarak Soçi Olimpiyatları’nın güvenliğini sağlayacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER