ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 16:12

153 Kürt gencini kaçırdılar

153 Kürt gencini kaçırdılar

İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Suriye'de 153 Kürt gencini kaçırdığını açıkladı.


Örgütten yapılan açıklamada, IŞİD'in, 29 Mayıs'ta Suriye'de, çoğu Kürtlerin yaşadığı Eyn el Arap kentinden olmak üzere, yaşları 13 ila 14 olan 9. sınıf öğrencisi 153 genci kaçırdığı belirtildi. Gençlerden beşinin kaçmayı başardığı ifade edildi.

IŞİD'in 15 genci de peşmerge tarafından tutulan IŞİD üyelerinin serbest bırakılması karşılığında 28 Haziran'da salıverdiği bildirildi.

Kürt gençlerinin, başkent Şam'da sene sonu sınavlarına girdikten sonra dönüş yolunda kaçırıldıkları, kaçmayı başaran gençlerden ikisinin, IŞİD'in kendilerini şeriat dersleri almaya ve cihat yanlısı ideolojiyi benimsemeye zorladığını anlattığı, bir diğerinin de militanların kurallara uymayanları dövdüğünü söylediği belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü özel danışmanı Fred Abrahams, IŞİD'in, Kürt gençlerini rehin tutmasının, "savaş kurallarının pervasızca ve zalimce çiğnenmesi" anlamına geldiğini vurgulayarak IŞİD'in, bir aydır rehin tuttuğu 133 genci derhal serbest bırakması gerektiğini söyledi.

Örgütün, kaçırılan üç gencin babalarıyla ve Eyn el Arap'taki siyasetçilerle görüştüğü, Hüseyin Muhammed Ali adlı eğitim yetkilisinin, Şam'daki sınavlara girmek için bölgeden 13 ila 18 yaşlarında en az bin öğrencinin öğretmenleriyle minibüsler ve otobüslerle başkente gittiklerini açıkladı.

Ali, yolda IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden geçen konvoya Şam'a giderken müdahale edilmediği ancak dönüşte militanların, Menbic'de ilk grubu durdurarak, erkek öğrencileri rehin aldığını, kızları eve gönderdiğini ifade etti. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER