ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Şubat 2013 Cuma 03:07

150 kişinin kafatası bulundu


Meksika'nın orta kesimlerindeki bir tarlada Kolomb öncesi dönemde kurban edilmiş yaklaşık 150 kişinin kafatasının bulunduğu bildirildi.

Kazı ekibinin başkanlığını yürüten Georgia Eyalet Üniversitesi'nden arkeolog Christopher Morehart, kafaları kesilerek öldürüldükleri sanılan kurbanların kafataslarının başkent Meksiko'nun 50 kilometre kuzeyindeki bir tapınağın dışında bulunduğunu açıkladı.

Tapınağın Meksika'da şimdiye kadar ortaya çıkarılan en büyük insan kurban etme yeri olduğuna dikkati çeken Morehart, karbon testlerinin tarlada bulunan insan kalıntılarının yaklaşık bin 100 yıllık olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kafataslarını Teotihuacan Krallığı'nı çevreleyen su kanallarını ararken bulduklarını belirten Morehart, kazılar sırasında su tanrılarına ait heykeller, tütsü kapları, çanak ve çömlekler de bulunduğunu kaydetti.

Morehart, ''Burada çiftçilikle uğraşan bir topluluğun yaşadığını düşünüyoruz. Ürünlerinin bereketli olması ve yağmur için tanrılarına insan kurban etmiş olmalılar'' dedi.

''Latin American Antiquity'' dergisinde de yayımlanan kazıda bulunan kurbanların büyük bir kısmının erkek olduğu öğrenildi.

Gizemli kent devlet Teotihuacan, insan kurban etme törenleri düzenleyen Aztekler'den bin yıl önce kurulmuştu. Kolomb öncesi uygarlıkların bazıları, insan kanını evreni dengede tutmak için gerekli yaşamsal bir sıvı olarak görüyor ve kan akıtmak için de insan kurban ediyorlardı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER