ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 15:01

100 bin öğrenciyi daha yurt dışına gönderecek

100 bin öğrenciyi daha yurt dışına gönderecek

Brezilya hükümeti, beyin göçünü tersine çevirmek ve teknoloji transferi yapmak için 4 yıl önce başlattığı 101 bin öğrenciyi yurtdışında okutma projesinde sona yaklaştı.


Sınırsız Bilim adı verilen programda hükümet başarıya ulaşırken projenin uzatılarak 100 bin öğrencinin daha yurtdışına gönderilmesi kararlaştırıldı.

Sayısal alanlar öncelikli olmak üzere biyoloji, kimya, matematik, mühendislik, teknoloji ve sağlık bölümlerine gönderilen üniversite öğrencisi ve araştırmacılar devlet bursuyla okutularak mezuniyet sonrası ülkeye dönmeleri sağlanıyor. Brezilya’nın 10 yıllık kalkınma stratejisi olarak projeye dökülen Büyük Brezilya Planı’nın bir parçası olan söz konusu program, sanayi ve teknoloji üretimini artırmak, teknik eleman ihtiyacını karşılamak ve inovasyona yönelmek isteyen ülke için büyük bir fırsat sunuyor.

İlgili programdan yararlanmak isteyen öğrencilerin yanı sıra Brezilya’dan öğrenci çekmek isteyen ülkeler de yarışıyor. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler en çok Amerika ve Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Bununla birlikte Çin, Güney Kore, İsrail, Japonya, Rusya, Ukrayna gibi ülkeler de tercih edilen destinasyonlar olarak göze çarpıyor. Türkiye ile Brezilya hükümeti arasında bu projeye katılımı destekleyen herhangi bir anlaşma bulunmuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER