ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2014 Cuma 10:25

10 bin "çocuk asker" var

10 bin "çocuk asker" var

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaklaşık 10 bin çocuğun silahlı gruplar tarafından asker olarak yetiştirildiği açıklandı.


Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaklaşık 10 bin çocuğun silahlı gruplar tarafından asker olarak yetiştirildiği açıklandı.

İngiliz Sivil toplum kuruluşu "Save The Children" yayımladığı raporda, ülkede BM güçlerinin bulunmasına rağmen yaklaşık 10 bin çocuğun asker olarak kullanıldığını belirtti.

"Çatışma bölgesindeki tuzaklar" adlı raporda, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 2012'de başlayan iç savaştan bu yana silahlı gruplar tarafından asker olarak kullanılan 18 yaşın altındaki kız ve erkek çocukların sayısının 4 kat arttığı vurgulandı.

Raporda, bu çocuklardan bazılarının silahlı gruplarca kaçırıldığı ya da asker olmaya zorlandığı, bazlarının ise para, korunma ya da bazen sadece karınlarının doyurulması ve giysi verilmesi karşılığı asker olarak yetiştirilmeyi kabul ettiği kaydedildi. 

Çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu, bazıları sadece 8 yaşında olan ve genellikle çatışma bölgesine mühimmat taşıyan çocukların yetişkin grup üyeleri tarafından fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldığı, bazılarının öldürme ya da başka şiddet eylemlerinde bulunma emri bile aldığına dikkati çekti.

Duruma acilen müdahale edilmemesi halinde daha fazla çocuğun asker olarak kullanılacağı uyarısında bulunan kuruluş, travma yaşayan, okula gidemeyen ve iş bulma imkanı olmayan çocukların artmasının ülkenin uzun vadedeki güvenlik ve istikrarını da tehdit ettiğini vurguladı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslüman Seleka ve Hristiyan Anti-balaka grupları arasındaki çatışmalarda 3 binden fazla kişi öldü. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, şiddet eylemleri nedeniyle 850 binden fazla kişi, yani ülke nüfusunun yaklaşık 5'te 1'i evini terk etmek zorunda kaldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER