ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 01:51

1 kiloluk cihazla depremi görüyorlar

Rus bilim adamları depremleri önceden tahmin edebiliyor...


Rus bilim adamları, doğal afetleri öngörme fırsatını sağlayan eşsiz bir araç geliştirdi. Test denemeleri sırasında bu araç sayesinde Japonya’nın Fukuşima eyaletindeki depremi 12 saat öncesinde tespit etmeyi başarmışlardı.

Doğal afet erken uyarı aracı, Rusya’nın Vladimir Devlet Üniversitesi’nde üretildi.

Araca elektrostatik akıölçer adı verildi.. akıölçerler, meteoroloji, jeofizik, teknik ve diğer alanlarda kullanılıyor. Atmosferdeki elektrik alanının gerilimini ölçüyor..

Vladimir Devlet Üniversitesi bilim adamları tarafından geliştirilmiş akıölçer, 1 kilogram ağırlığında ve eni 13, boyu 27 santimetre metal kutu şeklinde. Dolu, deprem ve volkan püskürmesi gibi felaketleri önceden tespit ediyor. Fırtına yaklaştığında elektrostatik alandaki değişimi kaydediyor.

Uzmanlar, 2-4 kilometrelik alanda kötü hava durumunu büyük bir olasılık oranıyla tahmin edebilir. Akıölçer, sismik etkinliği de tespit edebiliYOR, Örneğin test denemeleri sırasında Japonya’nın Fukuşima eyaletindeki yıkıcı depremin meydana geleceğini 12 saat öncesinde tespit etmişti. Bilim adamları şimdi bu aracı, volkanları izledikleri Kamçakta Yarımadası’nda kullanıyor.

Kötü havayı tahmin etmek için aracı açık havaya çıkarmak ve özel bir kaide üzerine yerleştirmek gerek. Araç, sinyali teller üzerinden, uzmanların gece gündüz gelen rakamları incelediği kontrol merkezine iletiyor.

Benzer araçlar, diğer ülkelerde de var. Ancak Rus cihazının bir üstünlüğü var. Bilim adamları bu aracı, Rusya’nın iklim özelliklerini dikkate alarak geliştirdi. Bu nedenle araç, aşırı sıcaklık değişikliklere, su, kar, toz ve hatta volkanik küle karşı dayanıklı.

Tasarımcılar, akıölçerlerinin mükemmel bir şekilde sert sıcaklık ve hava koşullarında net ve istikrarlı rakamları gösterdiğini vurguluyor. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER