ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 16:31

Zileli 12 ilkokul öğrencisi Romanya'ya gitti


Tokat'ın Zile ilçesinde Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı tarafından desteklenen 'Hayalimdeki Avrupa' isimli Comenius projesi kapsamında Zile İstiklal Özen İlkokulu'ndan 5 öğretmen ve 12 öğrenciden oluşan 17 kişilik grup Romanya’ya proje ziyaretinde bulundu.

Romanya’da gerçekleştirilen toplantıya Türkiye, Yunanistan, Portekiz ve Romanya’dan çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. 5 gün süren program kapsamında yapılan kültürel ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra Sibiu kenti, Brukenthal Müzesi, Peles Sarayı, Tuz Madeni, Bran Kalesi ve Craiova Müzesi gibi kültürel ve tarihi mekanlara gezi düzenlendi.

İstiklal Özen İlkokulu koordinatörlüğünde başlatılan 'Hayalimdeki Avrupa' projesi kapsamında Romanya’da gerçekleşen ikinci buluşma kapsamında ilk gün Caraula’da bulunan ev sahibi okula ziyarette bulunuldu. Romanya geleneklerine göre tuz ve ekmekle karşılanan misafirlere okulun tanıtımı yapıldı. Daha sonra Caraula Belediye Başkanı ziyaret edildi ve İstiklal Özen İlkokulu tarafından Belediye Başkanına Osmanlı Devlet arması hediye edildi. Caraula hakkında bilgi verildikten sonra ev sahibi öğrenciler tarafından Romanya folklorunu tanıtıcı etkinlikler düzenlendi. Öğretmen ve öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla dört ülke arasında karma basketbol ve futbol maçları düzenlendi. Badminton, tenis ve satranç gibi popüler oyunlarla öğrencilerin dostluğunu pekiştirmeye yönelik müsabakalar düzenlendi.

Programın ikinci gününde tuz madeni, Cozia, Brukenthal Müzesi ve 2007’de Avrupa Kültür başkenti seçilen Sibiu kenti ziyaret edildi. Üçüncü gün, Peles Kalesi ile Bran (Drakula) Kalesi ziyaret edildi. Dördüncü gün, Craiova etnografya müzesi ziyaret edildi; burada öğretmen ve öğrenciler çömlek ve takı yapımıyla ilgili çeşitli uygulamalara katıldılar. Nicolae Romanescu parkında öğrenciler geleneksel çocuk oyunlarını oynadılar. Bir haftalık programın son gününde grup boyama, resim etkinliği, ders gözlemleri, her ülkeden bir şarkının toplu karaokesi ve karma halk oyunları gösterisi yapıldı. Katılım sertifikalarının takdim edilmesi ve veda etkinliğinin ardından projenin ikinci toplantısı başarıyla tamamlandı.

5 gün süren proje kapsamında öğrenci ve öğretmenler farklı kültürlerden insanlarla tanışma ve kendi kültürlerini paylaşma imkanı buldu. Proje sayesinde öğrenciler, diğer ülkelere kendi dillerinden pratik ifadeleri öğretme ve yabancı dili kullanma fırsatını da buldu.

Kültürel kaynaşmayı sağlayıp önyargıları ortadan kaldırmayı amaçlayan "Hayalimdeki Avrupa" projesi kapsamında ilk ziyaret geçtiğimiz ay Türkiye’ye düzenlenmiş, dört ülkenin masal ve destan kahramanları, geleneksel giysileri, çocuk oyunları ve halk oyunları projeye katılan dört ülke tarafından tanıtılmış ve Zile, Tokat, Kapadokya bölgelerine kültürel geziler düzenlenmişti. Projenin ikinci ziyareti Mayıs ayında Romanya’da çeşitli kültürel etkinlik ve gezilerle gerçekleştirilmiş oldu. Projenin üçüncü buluşması Ekim ayında Yunanistan’da, son görüşme ise 2014 Mayıs ayında Portekiz’de gerçekleşecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER