ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 15:25

Yüzlerce tat ve kültür ziyaretçi bekliyor


Antalya’da düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye’nin 60 farklı yöresinden 200 standın bulunduğu fuar, yüzlerce yöresel, geleneksel ve kültürel değerleri Antalyalılarla buluşturuyor.

EXPO Center Fuar ve Kongre Merkezi’nde 19-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı açıldı. Antalya protokolünün katıldığı açılış töreninin ardından birbirinden farklı kültür ve yörelere ait tatlar ve kültürel değerlerin tanıtımı yapıldı. Bu yılki sloganı 'Memleket Hasreti Çekenlere' olarak belirlenen fuarda 60 farklı yöreye ait 200 stant ziyaretçi bekliyor. Geçen yıl düzenlenen fuarı 70 bin ziyaretçinin gezdiği, bu yıl bu rakamın 100 bini aşacağı belirtildi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (KESK), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı'nın (BAGEV) destekleriyle düzenlenen fuarın açılış konuşmasını ATB Başkanı Ali Çandır gerçekleştirdi. Türkiye’nin yöresel değerlerini tekrardan ekonomiye kazandırmak için bu gibi organizasyonlar düzenlediklerini söyleyen ATB Başkanı Çandır, yöresel değerlerin hakkını, hukukunu korumak istediklerini ve bunun için uğraştıklarını dile getirdi. Bu yüzden de bu ürünlerin coğrafi işaret kalkanı içerisine alınması gerektiğini hatırlatan Çandır, “Bu şekilde ürünlerimizi önce kendi insanımıza, sonra da dünyaya tanıtmak için yola çıktık. Türkiye’nin doğusundan batısına tüm renkleri aynı çatı altında topladık.” dedi. Dünyada coğrafi işaretlerle korunmuş 50 milyar dolarlık bir pazar olduğunu kaydeden Çandır, bu piyasanın yüzde 60’ını Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın elinde tuttuğunu ifade etti.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, buranın artık bir fuardan dışarıya çıktığını, Türk kültürünün yansıması haline geldiğini aktardı. Budak, 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı’nın artık hasat dönemi olarak görülebileceğini, artık bu hasadın başlaması gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türkiye’nin endemik bitkilerde geri kalmasına üzüldüğünü, geç yola çıkılmasına rağmen turizmde olduğu gibi Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerini yakalayabileceğini ifade etti.

Vali Sebahattin Öztürk de bir ülkenin değeri ve gelişmişliğinin patent sayısı ile ölçülebileceğini, o yüzden bu değerlerin ekonomiye kazandırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER