ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 12:03

Yürüme zorluğuna ‘pilli’ çözüm

Yürüme zorluğuna pilli çözüm

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Araştırma Hastanesi'nde bel fıtığı tedavisi başarısız olan iki hastaya omurilik pili (Spinal Kord Stimülasyonu) yerleştirildi.


Yürüme zorluğu çeken iki hasta, takılan piller sayesinde sağlığına kavuştu.

Bel fıtığı şikâyetiyle Anesteziyoloji ve Algoloji Kliniği'ne başvuran ve tedavileri sonuçsuz kalan iki hastaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nden Prof.Dr.İbrahim Aşık’ın da katıldığı ameliyatla omurilik pili takıldı.

Hastaların doktoru Doç. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, ameliyatın başarılı geçtiğini, hastaların durumlarının iyi olduğunu söyledi. Yapılan araştırmalarda omurilik pilinin hastaya avantaj sağladığının kanıtlandığını ifade eden Beyaz; "Tedavi özellikle boyun veya bel fıtığı ameliyatlarından sonra gelişen 'Başarısız bel cerrahisi sendromu (Failed Back Surgery Syndrom/FBSS), sinir ve omurilik yaralanmaları gibi durumlarda gelişen ağrılarda kullanılabiliyor" dedi.

Omurilik pilinin nöropatik ağrılı durumlarda, ilaç ve diğer tıbbi tedavilere yanıt alınamayan hastalara uygulanabildiğini kaydeden Beyaz, omurilik pilinin 2 aşamada yerleştirildiğini belirtti. Beyaz, şu bilgileri verdi: "Birinci aşamada ameliyathanede hasta ile konuşarak lokal anestezi altında bir tür kabloya benzetilen elektrod omuriliğe yerleştiriliyor. Yerleştirilen elektrod hastada yaklaşık olarak 7-10 gün arasında kalıyor. Eğer bu süre zarfında hastanın ağrıları geçerse ikinci aşamaya geçiliyor. Bu aşamada hastaya kalıcı olan programlanabilir pil yine lokal anestezi ile vücudun uygun bir yerinde cilt altına yerleştiriliyor. Eğer deneme süresinde hastanın ağrıları geçmezse 2. aşamaya geçilmeyip, elektrodlar hastadan tekrar çıkartılıyor.”

Pilin 8-10 yıl pil ömrü olduğunu dile getiren Beyaz “ Pahalı bir yöntem olan omurilik pili uygulaması için yapılan tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor. Omurilik pili takılmasına karar verdiğimiz anda mutlaka Beyin cerrahi, Fizik Tedavi ve rehabilitasyon ve Psikiyatri klinikleriyle beraber hastalar değerlendirilip hazırlandıktan sonra Omurilik pili ameliyatını yapıyoruz.” diye konuştu. Pilli çözüm saseyinde sağlığına kavuşan Selvi G. (60), ile Mecbure K. (61) artık zorlanmadan rahat bir şekilde yürüyebildiklerini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER