ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 19:55

Yozgat’ta pancara alternatif olarak patates üretilecek


Yozgat’ın sulanabilir arazileri bakımından oldukça önemli bir yere sahip Boğazlıyan ilçesinde şeker pancarı yerine patates ekimi yapılacak.

Yozgat’ta patates üretiminin yaygınlaştırılması amacı ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, Mc Caın firması yetkilileri ile toplatıda bir araya geldi. Toplantıda firma yetkilileri ile fikir alışverişinde bulunan Özdemir, Yozgat’ın sulanabilir tarım alanlarının en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Özdemir, "Ülkemizde önemli bir marka haline gelen Mc Caın firması yetkilileri ile görüşmelerde bulunduk. İlimizde bazı ilçelerde sulu tarım yapılmakta fakat hep aynı ürün ekilmektedir. Bizde bu ürünleirmize alternatif olarak patates ekilmesini öneriyoruz.

Bu kapsamda başta Boğazlıyan olmka üzere Şefaatli ve Aydıncık ilçelerimizde pilot olarak belirlenen yaklaşık 300 dekar alanda sözleşmeli patates ekimi konusunda görüş birliğine vardık. Pilot bölgede yapılacak yetiştiricilikle ilgili eğitim ve toprak analiz çalışmalarının Mc Caın firmasınca yapılması da kararlaştırıldı. İnşallah ilimiz bu yönüylede şehir ve ülke ekonomisine de önemli katkı sağlayacak."dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER