ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2013 Pazar 23:21

Yozgat'ta öğrencilere 'acil durum' konulu seminer verildi


Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle öğrencilere yönelik 'afet, afet yönetimi ve acil durum' semineri düzenlendi.

        Gençlik Merkezi'nce ’sallanacak zaman yok’ adlı proje dahilinde hazırlanan seminere öğrencilerin ilgisi büyük oldu. Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, yaptığı açıklamada, gençlik merkezlerinin amacının her türlü faaliyetlerle gençlerin bilinçlenmesine katkı sağlamak olduğunu söyledi. Dünyanın birçok yerinde afet ile karşılaşıldığını ve büyük can ve mal kayıpları yaşandığını belirten Güneşer, "İnsanlar için fiziksel, ekonomik, sosyal ve çevresel kayıplar doğuran, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkileyen, etkilenen topluluğun yerel imkân ve kaynaklarını kullanarak baş edemeyeceği doğal, teknolojik veya insan kökenli olayların sonuçlarına afet denilmektedir Ülkemizde ve dünyada meydana gelen afetler yüzünden can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Toplumumuzun bu konularda daha bilinçli olması gerekmektedir. Afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılabilmesi için afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında yapılması gereken idari, yasal ve teknik çalışmalar, her olaydan çıkarılan derslerin ışığında mevcut sistemi geliştiren yönetim biçimidir." dedi.

    Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz da toplumun afet konusunda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. Sapmaz, "Deprem ya da afet gibi acil durum gerektiren olaylarda nasıl hareket edilmesi, neler yapılması gerektiği konusunda öğrencilerimizi bilgilendirmeye çalıştık. Afetlerde ölümler, yaralanmalar, insanların yerlerini terk etmeleri, hastalık, sakatlık ya da zarar görmüş kamu yönetimi ve azalmış kamu emniyeti ve güvenliği durumlarını içerebilir. Afetten etkilenen ülkelerde, bu durumlar çoğu kez aynı anda ortaya çıkar, yerel kapasiteyi zorlar ve ekonomik ve sosyal faaliyetleri aksatır. Bu yüzden herkesin bu konulara karşı bilgi sahibi olması gerekir." diye konuştu.

    Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne katkılarından dolayı teşekkür etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER