ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 18:47

Yozgatlı çiftçiler, TKDK hibe destekleri ile traktörlerini yeniliyor

Yozgatlı çiftçiler, TKDK hibe destekleri ile traktörlerini yeniliyor


Yozgatlı çiftçiler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibe destekleri traktör sahibi olurken, bazı çiftçiler ise traktörlerini yeniliyor.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, TKDK projeleriyle 82 çiftçinin traktör aldığını söyledi. Büke, 12’inci proje çağrı döneminde proje kabullerinin sürdüğünü belirterek, “Yüzde 75’i Avrupa Birliğinden karşılanan desteklerden çiftçilerimizin yararlanmasını istiyoruz” dedi.
Çiftçilerden Necati Özer, TKDK’ye hazırladıkları Tıbbi Aromatik Bitkiler projesi ile. 11. Proje Çağrı döneminde projenin kabul olduğunu ve traktörlerini teslim aldıklarını belirtti. Özer,"TKDK çiftçiye büyük destek sağlamaktadır. Bu desteklerden çiftçiler yararlanırsa hem traktörlerini yenilemiş oluyor hem de alet ekipmanlarını. Ayrıca Aspir veya diğer tıbbi aromatik bitkiler ekerek ülke ekonomisine katkı sağlamıyor oluyor." dedi.
TKDK’ye Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği konusunda proje sunduklarını ve projenin kabul olduğunu Adnan Ertuğrul’da "Projemiz kabul oldu ve traktörümüzü ile birlikte alet ekipmanlarımızı aldık. Yüzde 50’si hibe olarak desteklenmesi çok önemli bir katkıdır. Çiftçiler bu fırsattan yararlanmalıdır. Bu destekler ile traktörü olmayan çiftçi traktör sahibi olurken. Traktörü olanlar da traktörünü yenilemiş oluyor. Destekler konusunda çiftçileri sürekli bilgilendiren bu projelerden yararlanmalarını öneren TKDK İl Koordinatörü Veli Büke beye ve TKDK çalışanlarına teşekkür ediyorum."diye konuştu.

Massey Ferguson Traktör Bayii Yusuf Baran, bu güne kadar TKDK projelerinden yararlanan 20 çiftçiye traktör verdiklerini söyledi. Baran, "Bu destekler olmasa çiftçinin traktör alması veya traktörünü yenilemesi çok zor. Ama devletimizin verdiği bu desteklerle çiftçilerimiz traktörlerini yeniliyor. Daha modern traktör ve daha modern alet ekipman kullanıyor. Vatandaşa verilen bu hibe desteklerle ülke ekonomisi de canlanmış oluyor." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER