ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 12:16

Yiyecek bulamayan hayvanlar için seferber oldular


Batman’da, ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak ve yaban hayvanları için kamu kurumları ve çevreciler seferber oldu.

    Batman Çevre Gönüllüleri Derneği’nin, yaşanan çetin kış koşullarında zor durumda olan hayvanların öldürülmemesi ve aç kalan hayvanlara yem verilmesi için yaptığı çağrı olumlu sonuç verdi. Dernek Başkanı Recep Kavuş, “Dernek olarak çağrı yapmakla yetinmedik, yemleme çalışmaları da gerçekleştirdik. Müftülüğe başvurumuz, üzerine, müftülük din adamlarına sohbet ve hutbelerde zor durumda kalan hayvanları dikkat çekmeleri yönünde talimat verdi. Bu da kamuoyunun hayvan hakları konusunda duyarlılığının artmasına neden oldu.” dedi. Recep Kavuş, "Bu kış soğuk geçecek, halktan beklentimiz hayvanların bulundukları alanlara yem ve yiyecek bırakmaları ve barınmalarına olanak sağlamalarıdır, ayrıca yasa dışı avcılığa yönelik ilgili kurum korum ve kolluk kuvvetlerinin denetimlerini artırmaları önemlidir." şeklinde konuştu.

    Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, kış şartları dolayısıyla beslenmede zorluk çeken hayvanlar için Doğuramam, Batıraman ve Beşiri Kıradağı gibi birçok bölgede yaban hayvanlarının geçiş güzergâhlarında yemleme çalışmaları yaptı. Yine Batman Belediyesi ve Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri kentte kuşların mesken olarak kullandığı yeşil alanlara 50 kilo yem bıraktı.

    Öte yandan Doğayı Hayvanları Koruma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği, Batman'da kış şartları dolayısıyla beslenmede zorluk çeken sokak hayvanları için park ve sokaklarda yemleme çalışması yaptı bu çalışmaya Çevre Gönüllüleri Derneği de destek verdi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER