ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 16:41

Yerleşik yabancılar Kurban Bayramı'nı kutladı

Yerleşik yabancılar Kurban Bayramını kutladı


Farklı dinlere mensup Antalya’da yaşayan yerleşik yabancılar Kurban Bayramı'nı kutlamak için bir araya geldi. Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi'nin (AKDİM) öncülüğünde buluşan yabancılar dinleri, ırkları faklı olsa da Türk geleneklerine göre bayramlaştı.

AKDİM tarafından düzenlenen geleneksel bayramı programında yerli ve yabancı üyeler bir araya gelerek bayramlaştı. Dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin değişik milletlerden yabancıları çatısı altında toplayan Kültürlerarası Birliktelik Platformu (KABİP), geleneksel hale getirdiği yabancılarla bayramlaşma programını gerçekleştirdi. Sabahın erken saatlerinde kesilen kurban etlerini yardıma muhtaç ailelere dağıtılan farklı din, dil ve ırka mensup yabancılar AKDİM’de buluştu. Kurban Bayramı ile ilgili izlenimlerini birbirleri ile paylaşan Müslüman ve Hristiyanlar, Türk gelenek ve göreneklerine göre ağırlandı. Alman, Rus, Finlandiyalı, Amerikalı, Macar, Fransız, Türk, Rus, ve Ukrayna gibi ülkelerden katılan 60 kişinin katıldığı bayramlaşma programında misafirlere kolonya ve şeker ikramının yanı sıra kavurma ve baklava da ikram edildi. Farklı milletlerin bir araya geldiği programa katılan Alman vatandaşı Dr. Andreas Geisenheiner, bayramın sosyal bir olgu olduğunu, bunu beraber yaşama fırsatı yakaladıklarını ifade etti. Rusya vatandaşı Tanja Asafonova da, bayramda bir araya gelmenin güzel bir duygu olduğunu belirterek, "Seneye tekrarını diliyorum. Değişik milletlerden katılımın olması ayrı bir güzellik. İyi ki bayram, iyi ki AKDİM var." dedi.

AKDİM Genel Koordinatörü İbrahim Kundak da, bayramlaşma programının geleneksel hale geldiğini kaydetti. AKDİM’in 7 yıl önce başlattığı bayramlaşma programını KABİP’in organize ettiğini belirten Kundak, "KABİP, kurbanın niçin ve neden kesildiğini iyi bir şekilde anlattı ve yabancılarda artık bu işe sahip çıktı.Bayramlar birlik, beraberliğin ve paylaşmanın adı, bunu dostlarımızda artık biliyor ve bunu yaşatıyorlar." diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER