ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 11:55

Yenimahalle’de kanal suyu kullanımına karşı denetim

Yenimahallede kanal suyu kullanımına karşı denetim


Ankara Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, tarımsal üretim yapan bahçe ve seraları tarımsal arazilerin kanal sularıyla sulanmasının önüne geçilmesi ve halk sağlığının korunması için denetlemeye devam ediyor.

    Pişirilmeden tüketilen sebze ve meyvelerin bulaşıcı hastalıkların yayılmasında önemli rol oynadığını belirten Zabıta Müdürlüğü yetkililerince oluşturulan denetim ekipleri, tarımsal üretim yapan vatandaşları, kanal sularıyla sulama yapmamaları konusunda uyarıyor. Yıkama havuzunda klorlu su ile sebze ve meyvelerin yıkanmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen yetkililer, 300 litre suya bir tablet klorun yettiğini dile getirdi.

    HALK SAĞLIĞI ÖNEM TAŞIYOR

    Yetkililer, sulama yönetiminde karşılaşılan sorunları aşırı su kullanımı, sulama şebekelerinin eski olması, su kirliliği, su iletim ve dağıtımının açık sistemlerle yapılması, organizasyon ve yönetim sorunları olarak sıraladı. Sulamada drenaj sularının yeniden kullanımının önemine değinen yetkililer, atık suların kullanımı, yüzey su kaynaklarının suyun bol olduğu alanlardan kıt olduğu alanlara yönlendirilmesi, çiftçilerin su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama yöntemlerini uygulamalarının halk sağlığı açısından faydalı olacağını açıkladı.

    Uygunsuz sulama yapan çiftçilerin su borularına ve pompalarına el konulacağı, sağlıksız koşullarda üretime devam edilmesi halinde ise İl Hıfzısıhha Kurulu kararı gereğince bahçelerin imhası yoluna gidileceği kaydedildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER