ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 21:28

Yeni ambulansları dualarla hizmete girdi

Yeni ambulansları dualarla hizmete girdi


Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kırıkkale’ye 4 ambulans tahsis etti. Tahsis edilen ambulanslar, Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Veli Korkmaz ve il müdürlerinin katılımı ile İl Müftüsü Bekir Gerek’in okuduğu dualarla halkın hizmetine girdi.

Açılış töreni ardından Vali Ali Kolat ve beraberindekiler, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Merkezi’ni gezerek, 112’ye gelen çağrıları cevapladı. Vatandaşları, acil çağrı numarası olan 112’yi gereksiz yere meşgul etmemeleri konusunda uyaran Vali Kolat, 112’ye gereksiz çağrı yapanlar ile ilgili yasal işlemlerin yapılması gerektiği söyledi. Kolat, “Gereksiz çağrılar maalesef arkadaşlarımıza zaman kaybettiriyor. Asıl gidilmesi gereken vakalara daha geç ulaşım oluyor. İster istemez insanımız büyük bir zarar görüyor. İnsanımızın bu konuda hassasiyet göstermesi gerekiyor.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun; ilde 112 Acil Sağlık Hizmetleri (ASH)'nin, ilk olarak 1997 yılında 1 adet 112 komuta kontrol merkezi, 1 adet ASH İstasyonu ve 24 personel ile hizmet vermeye başladığını ifade etti. Dr. Uzun, şöyle dedi: "2013 yılı itibari ile 1 adet 112 komuta kontrol merkezi, 13 adet 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu, 19 adet tam donanımlı acil yardım ambulansı, 1 adet UMKE aracı ve 1 adet kar paletli ambulansıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Başhekimliğimizde ve başhekimliğimize bağlı ASH istasyonlarında 8’i hekim olmak üzere toplam 170 sağlık personelimizle ilimizde hizmet vermekteyiz. İlimizde acil sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulabilmesi için 112 KKM’ye gelen çağrılar, doktor ve yardımcı sağlık personeli tarafından değerlendirilerek, en fazla 2 dakika içerisinde telsiz ile olay yerine tam donanımlı 112 acil yardım ambulansı yönlendirilmektedir. 112 acil yardım ambulanslarında mevcut olan navigasyon ve GPS cihazları sayesinde ambulanslar takip edilerek, olay yerine en kısa sürede ulaşılmaları sağlanmaktadır.”

Uzun, 2012 yılında kentsel vakalara ilk 10 dakikada ulaşma oranının yüzde 97, kırsal vakalara ise ilk 30 dakikada ulaşma oranının yüzde 98 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Uzun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu oranlarımız, Avrupa standartlarında olup, bunu, bugün açacağımız 5 nolu Acil Sağlık Hizmetleri istasyonumuzla daha iyi seviyelere getirmeyi hedefliyoruz. Ekiplerimiz tarafından 2010 yılında yaklaşık 11 bin, 2011 yılında 20 bin ve 2012 yılında 22 bin 812 vakaya müdahale edilmiştir. İlimizde yürütmekte olduğumuz 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin bakanlığımız kalite standartları çerçevesinde etkin ve sürdürülebilir olabilmesi amacıyla bünyemizdeki istasyon ve ambulans denetimleri yanında kamu ve özel sağlık kuruluşlarına ait tüm ambulans ve donanımları da tarafımızdan periyodik olarak denetlenmektedir. Bu denetimler sonucu tespit edilen tıbbi ve lojistik eksikliklerin tamamlanması sağlanarak, kaliteli ve etkin sağlık hizmet sunumu sürdürülebilir halde tutulmaktadır. ”

Törene; Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın yanı sıra Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Dilek Öztaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Okur, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Rifat Ünlü ve Keskin Belediye Başkanı Bayram Sakallı katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER