ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 12:44

Yazarlar, Erciyes Yazarlar Zirvesi'nde buluştu

Yazarlar, Erciyes Yazarlar Zirvesinde buluştu


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye Yazarlar Birliği ile işbirliği halinde gerçekleştirdiği Erciyes Yazarlar Zirvesi'nin ikincisi yapıldı. Zirveye Türkiye'nin farklı illerinden çok sayıda yazar katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, belediye bütçesinden iki alanda kısıntı yapılmadığını, bunlardan birisinin tarihi eserlerin restorasyonu, diğerinin ise kitap bastırmak olduğunu söyledi.

2. Erciyes Yazarlar Zirvesi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Ahmet İlhan, Erciyes Yazarlar Zirvesi'nin gerçekleşmesine katkısı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Zirveye Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan başta olmak üzere Kayseri dışından gelen çok sayıda yazar olduğunu belirten ve bu yazarları tanıtan İlhan, toplantının farklı illerden gelen yazarlarla Kayseri'deki yazarların kaynaşmasına vesile olacağını kaydetti.

"KAYSERİ ÖRNEK BİR ŞEHİR"

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç da konuşmasında Kayseri'de kültür birikiminin yaşatılması adına Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları takdirle karşıladıklarını söyledi. Konuşmasında şehirlerin kimlikli şehirler olması gerektiğini vurgulayan Kırlangıç, Kayseri'nin bu şekilde bir şehir olduğunu ve örnek teşkil ettiğini kaydetti.

"KALEMLİ MEDENİYETE GEÇİŞ ZAMAN ALDI"

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise sözlerine bu toplantının gelecek yıllarda da sürmesi temennisini ileterek başladı. İlk emri 'oku' olan bir kitabın inananları olduğumuzu vurgulayan Başkan Özhaseki, "Yerleşik düzene geçişimiz geç olduğu için kalemli medeniyete geçiş de zaman alıyor. Günümüzde herkes bir şeyler yazmak istiyor; ancak yazmak çok zor. Fakat yine de yazmak gerekiyor. Bize düşen altyapıyı oluşturmak ve kitap basmak. Yakında basımı tamamlanacak kitaplarla Büyükşehir Belediyesi'nin bastırdığı kitap sayısı 150'ye yaklaştı. Büyükşehir Belediyesi'nde bütçesini kısmadığımız iki konu var. Birisi tarihi eserlerin restorasyonu, diğeri ise kitap basılması" dedi. Konuşmasında Ray-Kitap projesinden de bahseden ve raylı sistem duraklarına kitap konulduğunu dile getiren Başkan Özhaseki, "Bugüne kadar koyduğumuz kitaplar 100 bini geçti. İnsanlar alıyor ve yerine koymuyorlar; ama olsun biz alıp koymaya devam ediyoruz. İnşallah bu gayretler neticesinde biraz daha okumuş ve aydın nesiller yetişir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından önce "Romanlarda Anadolu", ardından "Anadolu'da Roman" konulu iki oturum halinde panel düzenlendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER