ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 17:04

Yaşar'dan traktör fabrikasına ziyaret


Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Erkunt Traktör’ü ziyaret etti. Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli tasarım ve yerli sermayeli traktör fabrikası olan Erkunt Traktör Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a fabrikayı gezdirdi.

Yerli üretimin gözdesi olan birbirinden güçlü traktörlerin isimlerinin çiftçiler tarafından belirlendiği fabrikada, 'Kısmet' ve 'Bereket' ismi verilen traktörler hakkında bilgi alan Başkan Yaşar, serinin son üretimi 110 beygir gücündeki 'Haşmet' adı verilen traktörü de yakından inceledi.

Gayretli çalışmaları ve yerli üretime verdiği desteklerden dolayı Erkunt Traktör’ü tebrik eden Yaşar, “Türkiye, doğal kaynakları açısından petrolü olmayan ancak doğal güzellikleri ve dört mevsimi olan nadir ülkelerden biri. Türkiye, bu nedenle üreterek başarılı olabilir. Bu nedenle üretmek zorundayız, ürettiklerimizi hem ülke içinde değerlendirmeli hem de yurt dışına satmalıyız. Türkiye’nin, üretmekten başka çaresi yok. Bu nedenle de üreticiyi, sanayiciyi desteklemeliyiz. Böyle yerli üretim yapan bir fabrikada bulunmaktan ve üretilenleri görmekten dolayı gurur duydum.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkunt ise yüzde 100 yerli sermaye ile çıktıkları yolda başarılı olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Yerli otomobil yapımının tartışıldığı Türkiye'de, Erkunt Traktör Sanayi AŞ’nin, 8 yıl önce tamamen Türk mühendisler tarafından tasarımı yapılan Türkiye'nin ilk gerçek yerli tasarım traktörünün üretimini başarıyla gerçekleştirdiğini belirten Erkunt, "Sekiz yıldır, ilk günkü heyecan ve azim ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir tarım ülkesi olan Türkiye'nin kendi traktör markasının olmayışının yarattığı eksikliği gidermek için tamamen yerli sermaye ile yola çıktık. Bugün geldiğimiz nokta fabrikamız ve ülkemiz adına bizleri mutlu ediyor.” diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER