ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:08

"Yapı denetim firmaları kapatılırsa kaos olur"


İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa'da 54 yapı denetim şirketinden 10'unun kapatılmasının sektörü kaosa sürüklediğini söyledi.

Konuyla alakalı hazırladığı dosyaları, iktidar ve muhalefet partilerinin il başkanlarına sunan Şahin, yapı denetim firmalarının acilen açılmasını istedi. Şahin, 10 yapı denetim firmasının kapatılmasından, 4 milyon metrekare inşaat alanı, 3 bin adete yakın inşaat, yapı sahibi, müteahhit ve şantiye şefi ile yapı denetim firmalarında görevli 251 teknik personel ve 43 yapı ruhsatı veren kurumun olumsuz etkilendiğini savundu. Meselenin çözülmesini isteyen Şahin, şöyle konuştu:

“Bursa'daki inşaat sektöründe ciddi bir kaos yaşanıyor. Bu kaosun aşılması için özellikle kapatılan yapı denetim firmalarının acilen açılması, alınan yürütmeyi durdurma kararlarının bir an önce Resmi Gazete'de yayınlanması, bu arkadaşlarımızın, çalışanlarının, yapı denetim sahiplerinin, şantiye şefleri, müteahhitlerin mağdur olmaması ve problemlerinin giderilmesi için bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.

Bu taslakta yapı denetim şirketlerinin müşavirlik firmasına dönüştürülmesi hedefleniyor. Yapılacak bu gibi uygulamaların yanlış olduğunu düşünüyoruz. Yapı denetimiyle projeyi kesinlikle birbirinden ayrı yapmak gerekir. O şekilde olduğu zaman Türkiye'deki on binlerce proje bürosunun kapanması söz konusu olur ki bu da ikinci kaos demektir. Bizler, yapı denetiminin bir kamu görevi olduğunu, kamu görevi tarzında hizmete devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Projeler de proje büroları tarafından yapılmalıdır. Mevcut düzenin ıslah edilerek devamından yanayız.”

İlk olarak, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Çelik'i ziyaret eden Şahin, ardından AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve MHP İl Başkanı Hasan Toktaş'ı ziyaret ederek, konuyla alakalı hazırladığı dosyayı sundu. CHP İl Başkanı Çelik, her kurumun İMO gibi hassas olması gerektiğini ifade etti. CHP Milletvekili Sena Kaleli ise "Siz, kapatılarak cezalandırılıyorsanız, o zaman ilgili bakanlıkların da önemli kusuru vardır." dedi.

Yapı denetim firmalarının her açıdan çok önemli olduğunu dile getiren AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ise Türkiye'nin, denetlenmemiş yapılardan dolayı çok büyük faturalar ödediğini ifade ederek, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER