ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:54

Yamanlar Dağı'na keklik ve sülün salınacak

Yamanlar Dağına keklik ve sülün salınacak


İzmir'in Karşıyaka Belediyesi, doğal hayata katkı amacıyla bir projeye imza atıyor. Yamanlar Dağı florasına uygun yaşam ortamı bulunan kınalı keklik ve Kafkas sülünü üretimine başlayan belediye, yetiştirdiği yavruları doğaya salacak. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın hizmete açtığı ödüllü tesis Yamanlar Gençlik Eğitim ve Kamp Merkezi’nde özel bir bölümde üretilen kuşların ilk yavruları dünyaya geldi.

Belediye Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde keklik ve sülün üretimine başladıklarını belirten Başkan Durak, "Yamanlar Dağı, doğal ortamını kaybetmemeli. Burada kuşların sesi hakim olmalı. Belediye olarak, doğal ortamda yaşama imkanı bulunan kuşları kendi imkanlarımızla çoğaltıyoruz. İlk etapta aldığımız 20 keklik ve 10 sülünün yumurtalarından ilk yavruları elde ettik. Veterinerlerimiz, özel olarak üretimi takip ediyor. Kuluçka makinesi ve civciv üretme ünitelerimizde bu sezon 60 yavru elde edildi. Büyümelerini bekliyoruz, sezon sonunda bir kısmını doğaya bırakacağız." dedi.

Kınalı keklik ve Kafkas sülününün Yamanlar Dağı’nın doğal habitatında bulunan türler olduğunu belirten Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı ise, "Ancak son dönemlerde bu türlerden doğada pek kalmadı. Amacımız, bu türleri yaşatarak gelecek kuşaklara da göstermek. Keklik ve sülünleri üreterek doğaya salacağız." şeklinde konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER