ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 13:57

Yalan yemin belediye başkanlığından etti


Almanya'da Regensburg kenti yakınlarındaki Rettenbach kasabasının belediye başkanını emniyet kemeri takmadan yolculuk yaparken radara yakalandı. Belediye başkanı, 30 Euro ödememek için hakkında açılan davada yalan yere yemin ettiği için görevinden alındı.

Alman medyasında yer alan haberlere göre Georg Griesback, üç farklı mahkemede hakim karşısına çıktı. Bin 700 vatandaşın yaşadığı kasabanın belediye başkanının hukuk serüveninin 2008 yılında başladığı bildirildi. Belde için yapılan işleri kontrol etmeye giden Griesback, radara yakalandıktan sonra Traunstein Eyalet Mahkemesine gidip yemin ederek emniyet kemerinin takılı olduğunu iddia etti. Radarı takip eden polis de yemin edip aracın sürücüsünün ve belediye başkanının kemersiz yolculuk yaptığını ve yolcuların radarı fark ettikten sonra emniyet kemerini taktığını ifade edince, yapılan inceleme sonucunda mahkeme para cezasının ödenmesini talep etti.

Bunun üzerine belediye başkanı 2 bin 500 Euro harcayıp emniyet kemerini kilolarından dolayı hemen takamayacağına dair rapor dahi aldı, ancak mahkemenin daha yüksek ceza vereceği korkusuyla temyize gitmekten vazgeçmiş. Bunun üzerine hukuken resmen ceza alan Griesback, Regensburg İdari Mahkemesi'ne yapılan şikayet üzerine de görevinden alındı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER