ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 10:37

Yahyalı, rüzgar enerjisi üretim merkezi oluyor

Yahyalı, rüzgar enerjisi üretim merkezi oluyor


Kayseri Yahyalı'ya bağlı Dikme köyünden sonra şimdi de Ayvan Yaylası Kurtkaya bölgesine rüzgar türbini kuruluyor.

Yahyalı ilçesinde 10 kilometre uzaklıktaki Kurtkaya bölgesine özel Are Elektrik üretim ticaret ve sanayi limited şirketi 45 MW kurulu güce sahip ve yılda yaklaşık 130 milyon kWh elektrik üretmesi hedeflenen yeni bir santral kuruyor. Kurtkaya bölgesinde kurulacak rüzgar enerji santrali proje kapsamında her bir 2 MW gücünde 21 adet, 3 MW gücünde 1 adet rüzgar türbini olarak inşa edilecek. Sanrtalin kurulacağı bölgede bir toplantı yapan şirketin yönetim kurulu başkanvekili Kadir Canlı ve Danışman Çağla Balcı Eriş projeyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Özel şirketin hazırladığı projede Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) 49 yıl süreyle lisans alan şirketin 2014 yılında inşaatı bitirecek ve 2015 yılında da üretime girmesi beklendiğini belirten şirketin yönetim kurulu başkanvekili Kadir Canlı, Kurtkaya Rüzgar Enerji Santralinden yılda yaklaşık 130 milyon kWh elektrik üretilmesi hedefleniyor.

Rüzgar enerji potansiyeli yüksek olan ülkemizde; petrol, doğalgaz, kömür ve linyit gibi fosil yakıtlardan pahalı elektrik üretildiğini belirten yetkililer. Bu proje ülke sathına yayılırsa ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalacağını, daha güvenli ve daha ekonomik yarar sağlayacağını belirtti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER