ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 14:13

'Vasıflı insan kaynağı olmadan hedefe ulaşmak zor'

Vasıflı insan kaynağı olmadan hedefe ulaşmak zor


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eğitim Kalkınma Vakfı Başkanı İbrahim Kiper, mesleki eğitimin ekonominin omurgası olduğunu ifade ederek, vasıflı insan kaynağı olmadan hedefe ulaşılamayacağını vurguladı.

Koç Şirketler Topluluğu tarafından hazırlanan ve 7 yıllık sürecin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesinin tanıtımı Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi.

İbrahim Kiper burada yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin ekonominin omurgası olduğuna dikkat çekti. Vasıflı insan kaynağı olmadan ekonomilerin hedefine ulaşamayacağını vurgulayan Kiper, gençlerin meslek lisesinde okumalarının kariyer ve iş bulma anlamında onları bir adım öne çıkardığını kaydetti. Türkiye’de bir ilki başararak üretim merkezinin içinde açılan MTOSB Meslek Lisesi gibi ayrıcalıklı bir okulda okumanın bir diğer artıları olduğunu ifade eden Kiper kişisel gelişim anlamında talep edilen her eğitimi verme konusunda öğrencilere kendilerine destek olacağız."

Projenin Mersin Eğitim Koçu olan Osman Kiper ise Meslek Lisesi Memleket Meselesi kapsamında oluşturulan okul-işletme işbirliği modelinin, Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından, gençlik istihdamı ve mesleki eğitim alanında dünyaya ‘örnek uygulama’ olarak sunulmasının gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Koç topluluğu şirketlerindeki çalışanların gönüllü desteği ile uygulanan ‘Meslek Lisesi Koçları Programı’nın 2011’de Avrupa’nın en iyi gönüllülük programı seçildiğini ifade eden Kiper şöyle devam etti: "Amacımız program çerçevesinde imkanları kısıtlı başarılı ilköğretim mezunu gençlerin sanayi, bilişim ve hizmet sektörüne eleman yetiştiren meslek liselerine girmelerinin desteklenmesi, staj olanağı sağlayarak, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve ekonominin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetiştirilmesidir."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER