ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 13:40

Van'daki 12 gazete, 6 gazete çatısı altında birleşti


Van'da yayınlanan 12 yerel gazete birleşti. Birleşme sonucu gazete sayısı 6'ya indi. Basın İlan Kurumu Van Şube Müdürü Yahya Öylek, bu birleşme ile Van basınının daha da güçleneceğini söyledi.

Van'da günlük yayın hayatını sürdüren 12 yerel gazete, vasıflı 6 gazete çatısı altında birleşme kararı aldı. Gazete imtiyaz sahiplerinin aralarında yaptıkları görüşmeler sonunda Van Postası, Doğu Anadolu, Vangölü Ekspres, Van Haber, Şark Yıldızı ve İkinisan gazeteleri Bölge, Van Olay, Şehrivan, Vansesi, Prestij ve İpekyolu gazeteleri ile birleşti. Van'da vasıflı 6 gazete yayın hayatını sürdürürken, gazetelerin birleşmesi nedeniyle Gazeteci Sebahattin Yılmaz Sosyal Tesisleri'nde bir iftar yemeği düzenlendi.

Yemeğin ardından açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Van Şube Müdürü Yahya Öylek, bu birleşme ile Van basınının daha da güçleneceğini belirterek, "Bu güç birliği ile Van basını daha iyiye gidecektir. Bu birleşmenin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Gazetelerin birleşme kararı hakkında bilgi veren Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş da, Türkiye'nin birçok ilinde gazetelerin birleşme kararı aldığını belirterek, Van'ın da bu prensibe uyduğunu söyledi. Bundan böyle daha nitelikli yerel medya hizmetlerinin olacağını ifade eden Delibaş, bundan sonra Van basınının ulusal basına ışık saçacağını kaydetti. Yerel basının bundan böyle kendi ayakları üzerinde daha iyi duracağını ifade eden Delibaş, "Van'daki gazetecilerin daha iyi şartlarda mesleklerini icra edeceklerini düşünüyorum. Bu kadar kısa sürede Van'a yakışır şekilde birleşme gerçekleştiren tüm gazete sahiplerine teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun." diye konuştu.

Şark Yıldızı ve İkinisan gazetelerinin imtiyaz sahibi Vezir Baş ise "İki gazetemi kaybetmekle iki çocuğumu kaybetmiş gibi üzgünüm. Çünkü 60-70 yıllık emek verdiğim iki gazetemi bir sorun çıkmaması dileğiyle feda ettim. Alanlara da hayırlı olsun dileklerinde bulunuyorum. Allah utandırmasın onları." ifadelerini kullandı.

Gazetelerin birleşmesi nedeniyle pastanın kesilmesi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile program son buldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER