ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 18:01

Vali Yazıcı: Yozgat'a özgü et ve süt markaları oluşturacağız

Vali Yazıcı: Yozgata özgü et ve süt markaları oluşturacağız


Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’ın Türkiye’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibelerinden en çok yararlanan il konumunda olduğunu belirterek, şehre özgü et ve süt markası oluşturmak istediklerini söyledi.

Yazıcı, Akdağmadeni ilçesinde TKDK hibeleri ile yapılan 100 büyükbaş kapasiteli süt üretme tesisinde yaptığı incelemede, TKDK’nın Yozgat’ta 2011 yılında proje almaya başladığını hatırlattı. Bugüne kadar TKDK tarafından 11 kez hibe çağrısına çıkıldığını belirten Yazıcı, “Bu çağrılar sonrası 111 proje ile ilimizde yatırım yapılması kararlaştırıldı. Bu projelerden 94 projenin yatırımları tamamen biterek ilimiz ekonomisine kazandırıldı.” dedi.

Yozgat’ta hala 17 projenin yatırımlarının devam ettiğini vurgulayan Yazıcı, “Kentimize yaklaşık 75 milyon TL ekonomik girdi sağlanmıştır. Bu rakamın hibe tutarı ise 44 milyon 670 bin TL’dir. 2012-2013 yılı toplamda 25 milyon 126 bin TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Diğer hibe ödemeleri de zamanla yatırımcıların hesabına aktarılacaktır.” diye konuştu.

Yazıcı, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından elverişli bir iklime ve arazi yapısına sahip olduğunu belirterek, “Kentimize TKDK aracılığıyla şu ana kadar 32 süt, 13 de besi hayvancılığı üzerine oldukça güzel tesisler kazandırdık. İlimizde süt ve et hayvancılığı artık daha güzel tesislerde gerçekleşiyor. Bu güzel tesislerin ardından artık kentimize özgü et ve süt markası oluşturmak istiyoruz.“ ifadelerini kullandı.

Tesis sahiplerinden Mazhar Alımlı ise hayvancılık tesislerininin 2 milyon 100 bin liraya mal olduğunu vurgulayarak, TKDK’dan 1 milyon 354 bin lira hibe aldıklarını söyledi. Tesiste günde yaklaşık 3 ton süt ürettiklerini belirten Alımlı, TKDK hibeleri ile modern bir tesise kavuştuklarını vurguladı. TKDK İl Koordinatörü Veli Büke ise 2012-2013 yıllarında il genelinde 32 süt hayvancılığı, 13 besi hayvancılığı, 1 süt işleme tesisi, 35 aracılık, 28 tıbbi aramotik, 2 de kırsal turizm projelerini desteklediklerini kaydetti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER