ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 11:39

Vali Tepe: Kars’ın geleceği çok parlak

Vali Tepe: Karsın geleceği çok parlak


Kars Valisi Eyüp Tepe, serhat şehrini 7 yıl önce ziyaret ettiğinde gördüğü hali ve yürütülen çalışmalar ile geçen süreçte gösterdiği değişimin kendisinde ileriye yönelik ümitler doğurduğunu söyledi. Tepe, "Bundan sonraki süreçte de bölgemizde çok önemli bir potansiyel taşıyan il olarak gözüküyoruz. Kars’ın geleceği çok parlak." şeklinde konuştu.

Vali Tepe Cihan’a verdiği röportajda, yaklaşık 7 aydır görev yaptığı Kars’ı Erzurum’un Oltu ilçesinde görev yaparken 2005’de bir vesile ile ziyaret ederek tanıdığını aktararak, o tarihlerde Kars’ın daha mütevazi bir ekonomiye sahip izlenimi kendisine verdiğini belirtti.
Vali Tepe, 7 yıl sonra Vali olarak geldiği Kars’ta hava alanından şehre doğru ilerlerken 2005 ile 2012 arasının boşa geçirilmediğini gördüğünü bu zaman zarfında, binaların yapıldığını yeni yerleşim alanlarının oluşturulduğunu, spor tesisleri yapıldığını, yeni bir havaalanının yapılıyor olduğunu görüp, "Burada baya bir canlılık olmuş." dediğini ifade ederek, o düşüncesinin 7 ay içinde daha da pekiştiğini kaydetti.

KARS İKİ OĞUL VERMİŞ BİR ŞEHİR

Vali Tepe, Kars’ın yakın zamana kadar çok ciddi manada göç verdiğini ve Türkiye’nin en fazla göç veren illeri arasında ilk 3’e girdiğini de hatırlatarak bu süreçte ayrıca Kars’tan 2 tane oğlun koparıldığını bunun kendisine göre de yanlış olduğunu savundu. Vali Tepe, "Bu manada iller bölündüğü zaman gelişme gösteriyor diye bir şey yoktu. Tüm dünyada gidişat birleşmeden yana. İşte Amerika Birleşik devletleri, Avrupa Birliği, Birleşik Devletler Topluluğu, Şangay gibi bütün devletler bir şekilde işbirliğine tabiri caizse pek çok alanda birleşmeye gidiyor. Belli alanlarda belki bağımsızlıklarını korusalar dahi pek çok alanda birlikte hareket etmeleri söz konusudur. Hal böyle iken şefkate ihtiyacı olan ilgiye alakaya ihtiyacı olan bir ilin 3’e bölünmesi iyi olmuyor. Bana göre Kars için darbe olmuştur." dedi.

İki oğul veren Kars’ın 4 ülke ile olan sınırının tek ülkeye düşmesinin ekonomik manada önem arz ettiğine değinen Vali Tepe, "Sonuç itibari ile kendimizi dışa kapatmak zorunda kalmışız. Kars böyle badireler atlatılarak bugünlere gelmiş. Biri yetmemiş diğeri, yetmemiş bir diğeri ve bütün bunlara rağmen Kars buğun yine ayakta yine bölgenin cazibe merkezi olarak değerlendirilebilir. Bundan sonraki süreçte de bölgemizde çok önemli bir potansiyel taşıyan il olarak gözüküyoruz. Bu manada, lojistik merkezi olsun, demir yolları, hava alanı terminali, turizm potansiyeli ve kültür varlıkları bütün bunları eklediğiniz zaman evet Kars’ta her şeye rağmen hala hayat var. Kars’ın geleceği çok parlak." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER