ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 15:50

Vali Coş: ''En etkin denetleyici tüketicinin kendisidir''


Vali Hüseyin Avni Coş, Adana’daki gıda denetimlerinin aralıksız olarak sürdürüldüğünü söyledi. Halkın sağlıklı ve güvenilir gıdalarla beslenmesi konusuna büyük önem verdiklerini ifade eden Coş, gıda mevzuatını titizlikle uyguladıklarını kaydetti. Coş, açıklamasında, “Aynı zamanda Adana gıda sektörünün, ulusal ve uluslararası rekabet ortamının gereklerini yerine getirmeleri hususunda ciddi ilerlemeler sağlandığını görüyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Gıda güvenliği ve denetimleri konusunda rakamsal bilgiler de veren Coş, en iyi denetleyicinin tüketicinin kendisi olduğunu vurguladı.

2011 yılında 7 bin 87 olan denetim sayısının 2012’de etkin bir çalışma ile 22 bin 308’e çıkarıldığını bildiren Coş, 2013’ün 8 ayında ise bu sayının 17 bin 363 olarak gerçekleştiğini dile getirdi. İnsanının temel haklarından biri olan güvenilir gıdaya erişimi konusunda her geçen gün iyileşme sağlandığını aktardı. Denetimlerde 'tohumdan sofraya gıda güvenliği' ilkesi ile hareket edildiğine işaret eden Coş, “Güvenilir gıdanın son tüketiciye ulaşana kadar olan üretim zincirinin her aşaması kontrol altında tutulmak suretiyle, tüketicilerin uğramaları mümkün olan zararlar önlenmeye çalışılmaktadır.” bilgisini verdi.

Bu amaçla, ilgili kurum ve kuruluşlara bağlı ekiplerce, bin 500’e yakın fırın sahibi ve çalışanı, bine yakın bakkal ile okul kantinlerden sorumlu Milli Eğitim Müdürlüğü personeline hijyen eğitimi verildiğine dikkat çeken Hüseyin Avni Coş, şöyle devam etti: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 2009’da faaliyete konulan Alo 174 Gıda hattının ilimizde de aktif olarak kullanımı sonucu bu güne kadar 4 binin üzerinde başvuru alınmış. Bu başvurular titizlikle incelenerek, gereği yapılmıştır. Gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan kontrollerde sağlıksız şartlarda ve mevzuata aykırı bir şekilde gıda hizmeti veren işletmelere idari yaptırımlar uygulanmakta. Bununla birlikte, ilde sağlığa uygun şartlarda faaliyet gösteren işletmelerin teşvik edilmesi amacıyla başlattığımız uygulama doğrultusunda kurallara tam olarak uyan firmalara ‘Beyaz Yıldız Beratı’ verilmektedir. Bu beratı, tüm firmalarımızın almaları ve bunun için çaba göstermeleri en büyük arzumuzdur.”

En iyi ve etkin denetleyicinin tüketici olduğunun altını çizen Coş, bu gerçekten hareketle vatandaşın gördüğü yanlış uygulamalar ile hatalı gıda satan işyerlerini Alo 174 Gıda hattına ihbar etmelerini istedi. Bu yıl başlatılan 'Ekmeğini İsraf Etme Kampanyası'na ilde aktif destek sağlandığını hatırlatan Coş, “Bu çerçevede gönüllü bazı gıda firmalarımızın da desteği ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Adana halkının sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması yönündeki çalışmalarımıza ara vermeden bundan sonra da devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER