ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2013 Perşembe 16:53

'Vali Altıparmak, müftülerle bir araya geldi'


Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak il ve ilçe müftüleri ile bir araya geldi. Aziziye Kaymakamı ve Yakutiye Kaymakam Vekili Zafer Öz ile İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız’ın da katıldığı programda İl Müftüsü Hasan Çınar, kurum çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Vali Altıparmak, din görevlilerinin maneviyatı son derece yüksek bir görevi yerine getirdiğini söyledi. Çağın gereklerine göre müftülük makamlarına her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Vali, “Hepimiz bir sistemin parçasıyız. Bu sistem vücuda benzer, bir tanesi zarar görürse bütün vücut işlemez hale gelir. Bu sebeple her kurum önemlidir. Sizin kurumunuz da önemlidir.” dedi.

İlçe müftülerinin ilçelerde, imamların ise görev yaptığı çevrelerde önemli bir misyona sahip olduğunu dile getiren Vali Altıparmak “Bir insan iklimi değiştirir. Sizlerde ilçelerinizde manevi iklimi değiştirebilirsiniz. Hatta ilçenizin kaderini değiştirebilirsiniz. Bu sorumluluğun farkında olmak gerekir.” diye konuştu.

Camilerin bakım, onarım, ışıklandırma ve boya gibi konularda da bilenlerle hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Vali Altıparmak: “Eserlerimizde estetik, mimari olmazsa geleceğe taşıyacağımız bir şeyimiz olmaz. İbadet yerlerimiz en değerli yerlerimiz. Estetiği yansıtmamız gereken yerlerimiz. Din adamlarının çevreye ve topluma karşı duyarlı olmaları gerekir. Yaşadıkları çevreyi iyi bilmeleri gerekir. Etraftaki insanlar aç mı, susuz mu bundan haberdar olması gerekir. Aslolan ahali içinde hal diliyle hareket etmek ve örnek olabilmektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER