ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:08

Vakıf medeniyetinin şehirciliğe etkisi tartışıldı

Vakıf medeniyetinin şehirciliğe etkisi tartışıldı


‘Vakıflar Haftası’ çeşitli etkinliklerle Bursa’da kutlanıyor. Birlik Vakfı’nda düzenlenen programda ‘Vakıf Medeniyeti ve Şehircilik’ konusu masaya yatırıldı. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Sezai Sevim ile Yard. Doç. Dr. Doğan Yavaş Vakıf Medeniyeti’nin şehirliğe etkilerini anlattı.

Konferansta ilk sözü alan Yard. Doç Dr. Sezai Sevim, vakfiyelerin öneminden bahsederek geçmişten günümüze kuruluş amaçlarını dinleyicilere aktardı. Vakıfların geçmişte Yaradan'ın rızasını kazanmak için kurulduğunu belirten Sevim, bunu yaparken asıl amacın muhtaç sahibi olan her canlıya hizmet etmenin esas alındığını dile getirdi. Vakfiyelerin diğer toplumlarda benzer şekillerde yapıldığını belirten Sevim, bizim toplumumuzdaki kadar zengin bir altyapıya sahip olmadığını, bizde bu işi yaparken çok geniş bir pencereden bakıldığına dikkat çekti.
Vakfiyelerin çok farklı alanlarda hizmet verdiğini belirten Sevim, diğer toplumlarda yer alan vakfiyelerden, en belirgin farkının da bu çeşitlik olduğunu ifade etti. Birbirinden farklı yeryüzünde yaşayan sayısız canlı için çeşitli amaçlarla vakfiyelerin açıldığına dikkat çeken Sevim, “Bizim dedelerimiz, Emirsultan Camii'ni yaparken, orada yaşaması için kuşlara dahi kalıcı yuvalar yapmasına imkan tanımış ve onlar için cami dışında köşkler yapmış. Bizim için vakfiyeler sadece insanlar için değil bütün canlıların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır.” dedi.

Vakfiyelerin bu denli önemli oluşunun biraz geç keşfedildiğini ifade eden Yard.Doç.Dr. Doğan Yavaş ise, bu noktada akademisyenler olarak bizlerin vakfiyeler ile ilgili kaynaklara ve belgelere yeni aşina olduğunu belirtti. Vakfiyelerin bizim zengin kültürümüzün en önemli miraslarından biri olduğuna işaret eden Yavaş, bu geleneğimizin devamlılığı için ‘insanı yaşat ki vakıf yaşasın, vakfı yaşat ki insan yaşasın’ mantığını gelecek nesillere taşımak gerektiğini ifade etti. Düzenlenen programın oturum başkanlığını Vakıflar Bursa Bölge Müdürü Mürsel Sarı yaparken, programa çok sayıda kişi katıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER