ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 17:05

Vakfıkebir’de Cumhuriyet coşkusu

Vakfıkebirde Cumhuriyet coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti'nin 89. kuruluş yıl dönümü, Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde törenlerle kutlandı.


Kutlamalar çerçevesinde, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, makamında tebrikleri kabul etti. Vakfıkebir İlçe Stadyumu'nda başlayan törende, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Savaş Çağlar ve Belediye Başkanı Hayri Birinci, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakamı Arısoy yaptı.

Kaymakam Arısoy, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi olarak ifade ettiği yüksek ahlaki değerlere dayanan bir idare, bir fazilet olarak millete armağan ettiği en büyük eserin Cumhuriyet olduğunu söyledi.

Arısoy, "Cumhuriyetin 89. yıl dönümü, yüce Türk milletine ve siz aziz Vakfıkebirli hemşehrilerime kutlu olsun. Cumhuriyet'in en büyük erdemi Türk toplumunu ulus olma özelliğine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir. Cumhuriyet'in getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufku genişlemiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.” dedi.

Kaymakam Arısoy, öğrencilere hitaben “Sevgili gençler; sizler Atatürk’ün deyimiyle geleceğin ümidisiniz. 'Ey yükselen yeni nesil istikbal sizsiniz, Cumhuriyet'i biz kurduk, onu siz yükselteceksiniz' ifadesiyle Mustafa Kemal sizlere güvendi ve Cumhuriyet'i muhafaza ve müdafaa etme görevini sizlere emanet etmiştir. Unutmayınız ki Cumhuriyet düşünce, beden ve bilim bakımından güçlü koruyucular ister. Türk insanı bu günlere nasıl geldiğini unutmayarak, geçmişi şan ve şerefle dolu tarihimizin bizlere verdiği güç ile çağdaş, güçlü ve geleceğe emin atımlarla ilerleyecektir.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin günün anlamına uygun şiirleri okumasının ardından Vakfıkebir Anadolu Lisesi bandosu eşliğinde resmigeçit yapıldı. İMKB METEM Lisesi Halk Oyunları ekibi de oyunlarını sergiledi. Törenin bitiminin ardından, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Savaş Çağlar, Belediye Başkan Hayri Birinci, Cumhuriyet Savcısı Alper Arıtan, AK Parti İlçe Başkanı Enver İskenderoğlu, öğrencilerle birlikte horon oynayarak günü kutladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER