ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 19:01

Uzman doktordan Ramazan uyarısı

Uzman doktordan Ramazan uyarısı

Siirt Devlet Hastanesi'nde Dahiliye Uzmanı Dr. Necip Nas, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle özellikle yaşlı ve kronik hastalığı bulunanların dikkatli olması uyarısında bulundu.


Dahiliye Uzmanı Dr. Necip Nas, yaptığı açıklamada, “Özellikle su ihtiyacının yeterince karşılanması gerekmektedir. Açlık süresinin uzun olması ve yemek yiyecek dönemin kısa olması nedeni ile sadece iftar ve sahurda tıka basa yemek yemek yerine, öğün sayısını artırarak daha az ve aralıklarla yemek daha sağlık olacaktır. Yaşlı ve kronik hastalığı olanların gündüzün sıcak saatlerde sıcağa çok maruz kalmayacak şekilde vakitlerini kapalı mekanlarda geçirmeleri gerekmektedir.” dedi.

Nas, ayrıca, sahurun Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olduğuna işaret ederek, "Sahura kalkmak açlık süresini kısaltacağından dolayı, oluşabilecek sıvı eksikliğine bağlı tansiyon düşüklüğü ve kan şeker değerlerindeki düşüşlere engel olacaktır. Son olarak sahur sonrası önemli bir sıkıntı karın ağrısı, karında şişkinlik hissi ve kabızlıktır, buna engel olmak için olabildiğince lifli gıdalar tüketilmesi uygun olacaktır. Bütün halkımıza hayırlı ve sağlıklı Ramazanlar diliyoruz.” diye ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER