ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 18:40

Uşak Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi tatbikat düzenledi

Uşak Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi tatbikat düzenledi


Uşak İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Banaz ilçesi Hamamboğazı mevkisinde toplu trafik kazasına müdahale, zor arazi şartlarında arama kurtarma ve enkazdan yaralı çıkarma konularında bir tatbikat düzenledi.

Tatbikat senaryosu gereği ilk olarak dağlık arazide kesilen ağaç altında kalan bir orman görevlisi, bulunduğu yerden çıkarıldı. Olumsuz arazi şartları sebebiyle arazi aracıyla bölgeye intikal eden UMKE, ağaç altında kalan yaralıyı kurtararak müdahale edip uygun paketleme yöntemiyle bölgedeki sağlık kuruluşuna ulaştırdı. Başka bir senaryoda ise İzmir-Ankara karayolundaki otobüs kazasına ulaşan UMKE görevlileri, öncelikle çevre güvenliğini sağladıktan sonra vakaların triaj kodlamasına uygun olarak beş ağır ve üç hafif vakaya müdahale etti. Tatbikatın son senaryosu ise inşaat halindeki bir binada meydana gelen göçük sonucu enkaz altında kalan beş yaralının kurtarılması oldu. Enkaza ulaşan ekipler, yaralıların stabilize edilmesi ve gerekli müdahalelerinin ardından 112 Acil Sağlık cankurtaranlarıyla bölgedeki hastanelere sevk edilmesini sağladı.

Başarılı geçen tatbikat sonunda bir açıklama yapan Uşak Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Okan Türkmen, gönüllülük esasıyla çalışan ve birçok başarılı çalışmada yer alan UMKE'ye ve senaryoda rol alan Banaz Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER