ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 14:13

Üreticiye 'vakit kaybetmeden sigortanızı yaptırın' uyarısı


Ünye Ziraat Odası Başkanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nün desteği ile organize edilen 'Fındık İçin Sigorta Zamanı' programı düzenlendi.

Programa katılan TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, 2014 yılı poliçe tanzimlerinin başladığını belirterek, üreticiyi vakit kaybetmeden sigorta yaptırmaya davet etti. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Tarih itibari ile gerçekten herkesin dikkatini çekmek istiyorum. Hava şartları mevsim normallerinin çok üzerinde seyrediyor. Bu neden le ürün sigortası konusunu dikkate almanızı istiyorum. Hassasiyet göstermenizi rica ediyorum.” dedi.

Değişen iklim şartları ve beklenmedik doğal afetler sebebiyle tarım sigortaların artık ciddi bir ihtiyaç haline geldiğini ifade eden TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, üreticilerin fındık ürünü için son poliçe kabul tarihi olan 5 Mart’a kadar beklememeleri gerektiğini vurguladı. Yaşaroğlu, şunları söyledi: “2014 yılı tarımsal afetler yönünden çok fazla tarımsal kayıpların yaşanabileceği bir yıl olarak görüyoruz. TARSİM 2014 yılındaki Türkiye genelindeki yaşanan önemli tarımsal kayıptan sonra kurulan ve 2005 yılında kanun çıkarılan bir sistem. Bu programda sizlerin birinci ağızdan öğrendiği doğru bilgilerle üreticilerimize çevremize aktarımını sağlamanız ve doğru bilgilerle üreticilerin sisteme dâhil edilmesi bizim arzumuz.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen ise TARSİM'in genel anlamda bakanlığa bağlı olup 24 tane sigorta şirketinin havuz içinde yer aldığı bir yapılanma olduğuna dikkat çekti. Esen, şu bilgileri verdi: "Bunun faydalarının ne olduğu geçmişte TARSİM’den sigortasını yaptıran çiftçilerimiz tarafından anlaşılmaktadır. Her gün geçtikçe TARSİM’den sigorta yaptıran çiftçi sayısı artmaktadır. Çünkü sigorta nasıl arabamızı evimizi hayatımızı sigorta altına alıp bir gün başımıza bir şey geldiğinde bir sıkıntı ile karşılaşmamak için nasıl çaba gösteriyorsak arazilerimizi ve ürünlerimizi bu şekilde sigorta altına alarak karşılaşacağımız sorunlara karşı tedbirli olmamızı sağlayacak.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER