ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 15:19

Üreticiler, Mut zeytininin tanıtılmasını istiyor

Üreticiler, Mut zeytininin tanıtılmasını istiyor


Mersin'in Mut ilçesindeki zeytin üreticileri zeytinin tanıtılması için daha fazla çalışma yapılmasını istiyor.

Zeytinyağı işletmeciliği ve üretimi yapan Fatih Kaan Tuna, Mut zeytininin Türkiye'nin en lezzetli sofralık zeytini olduğunu belirterek, yağının da aynı derecede kaliteli olduğunu söyledi. 2012 yılında zeytinyağı yarışmasında Mut zeytininin Türkiye ikinciliğini kazandığını hatırlatan Tuna, "Burada yetişen zeytin tamamen organik. Bundan dolayı talep oluyor. Hatta Ege Bölgesi'nde bazı ünlü markalar ihracat zeytinini buradan alırlar. Çünkü Ege Bölgesi'nde zeytin gübresiz ve ilaçsız yetişmez. Buranın mikroklima özelliğine sahip olmasından dolayı, zeytin ve diğer ürünler daha kaliteli yetişiyor. Her geçen yıl üretim artıyor. Şu an yaklaşık 15 yağ fabrikası ilçemizde faaliyet göstermektedir. İmalatçılar zeytini ne kadar iyi tanıtırsa o kadar iyi pazar oluşur." diye konuştu.

Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) üyesi olduğunu anlatan Fatih Kaan Tuna, sözlerine şöyle devam etti: "Mut zeytinyağı meyve suyu gibi içilebilir bir gıdadır. İlçemiz dünyada fazla örneği olmayan mikroklima özelliğine sahip bir coğrafyada bulunuyor. Hâlbuki ülkenin birçok bölgesinde üreticiler ciddi manada zirai mücadele yaparak zeytin üretimi yapar. Bu hem maliyeti hem de kaliteyi olumsuz etkiler. Mut'ta ise hasat bile halen el ile yapılır. Elle hasat kaliteyi etkileyen faktörlerdendir. Mut zeytininin pazar sıkıntısı oluşmaz. Yeter ki biz zeytinimizi iyi pazarlayalım. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz. Aynı zamanda zeytin üretiminin teşvikinin artması da üretimi arttıracaktır.”

Mut Zeytinin tanıtılmasını istediklerini anlatan işadamı Halil Aydoğan, ilçede üretilen zeytinin fiyatını ege bölgesi belirlediğini söyledi. Doğal ve aynı zamanda sertifikasız olarak yetiştiğini vurgulayan Aydoğan, "Normalde doğal zeytin sertifikalı olur. Bizim ilçede yetişen ürünlerin hepsi doğal sertifikalıdır. Yani burada çiftçi haşereyle mücadele yapmaz. Kurt, böcek gibi zararlı etkenler oluşmaz. Burada üretilen her ürün doğal ortamda yetişir. Çünkü burada sürekli bir esinti olur. Bundan dolayı haşere olmaz. Dolayısıyla yetişen ürünler kaliteli oluyor. zeytinyağının vatandaşlar tarafından her geçen gün önemi artıyor. Sağlık açısından faydası bilindikçe tüketim artıyor. Bu da zeytin üretiminin artması demektir. Mut zeytini ise ülkemizin en doğal ve kaliteli sofralık yağlık zeytinidir."

İmalatçılar başta olmak üzere Mut zeytinin tanıtımını önce kendilerinin yapması gerektiğini anlatan Aydoğan, "Bu yılki zeytin fiyatı iyi durumda seyrediyor. Şu an sofralık zeytin 1,2 ile 3 TL arasında satışı yapılıyor. Yağlık zeytin ise 1 TL'den alıcı buluyor. Mut üretiyor, Ege Bölgesi alıyor. Türkiye’nin en önemli zeytinyağı firmaları zeytini buradan alıyor. Dolayısıyla da fiyatını Ege Bölgesi belirlemiş oluyor.” diye konuştu.

Zeytin imalatçısı Ali Eler, ilçede yetişen zeytinin çok kaliteli olduğunu belirterek, bu kalitenin devam etmesi için çiftçinin bilinçli sulama, uygun zamanda hasat yapması gerektiğini söyledi. Verimin yüksek olması için çiftçilerimizin bilinçli budamaya da dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Eler, şunları ekledi: "Bu yıl üretim çok iyi. Pazar olarak da sıkıntımız yok. Türkiye’nin her bölgesine sofralık zeytin gönderiyoruz. Birinci sırada ise Ege Bölgesi geliyor. Kaliteli üretim devam ettikçe talep çok olacaktır."

Ziraat mühendisi ve 55 dönüm arazide tarımsal faaliyette bulunan Bahattin Çiftçioğlu, diğer tarım ürünlerinde farklı olarak zeytinin sanatsal bir tarafı olduğunu söyledi. Zeytinin gelişmiş kültürlerde karşılığı olan bir saygınlığı olduğunu belirten Çiftçioğlu, “Dolayısıyla kaliteli işlenmiş bir zeytinyağı birçok elit ülkede itibar görür ve üretene prestij kazandırır. Bunun gerçekleşmesi için bir süreç dahilinde uzun yıllar bu kaliteli ürünün tanıtımının iyi yapılması lazım. Bunun yanında Mut zeytinin kendi markasını oluşturan firmaların çoğalması lazım. Firma sayısının artması istihdam demektir." ifadesini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER