ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 12:16

'Ünye’nin büyük bir kütüphaneye ihtiyacı var'


Ünye İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Erol Kocaoğlu, “Ünye adına yakışır kütüphanecilik hizmeti verilmesi için çağdaş bir hizmet binasına ihtiyaç var.” dedi.

Ünye İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Erol Kocaoğlu, Ünye Halk kütüphanesine yapılan üyeliğin giderek biraz daha arttığını ifade ederek, “1400’ün üzerinde kütüphanemize üyemiz var. 12 binin üzerinde kitap ödünç verilmiştir. Kütüphane için Ünye’den beklediğimiz ilgi maalesef ki yok. Okuyucularımız da haklı biz de haklıyız. Çünkü bizim kütüphanemiz bir binanın üçüncü katında. İnip çıkmak insanlarımıza biraz yorucu geliyor. Ama zemin katlarda olsak bu sayının daha çok olacağına inanıyorum. Kütüphanenin ve yerinin hakkında yine fazla bilgi sahibi olmayan insanlarımız var. Bundan da istediğimiz ilgi yoğunluğu yok. Ama biz çalışıyoruz, gayret gösteriyoruz. Bir takım üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Projelerimiz bittiğinde Ünye ve Ünyelilerle biraz daha kucaklaşacağız. Çünkü duvar ilanları asacağız, tanıtım çantaları hazırlıyoruz onları dağıtacağız. Medya ile iş birliği yapacağız. Okullarımızı tek tek gezeceğiz ve ilanlar asacağız. Böylece bu sayıyı biraz daha artırmaya çalışacağız.” dedi.

“KÜTÜPHANELER SADECE KİTAP OKUMA YERİ DEĞİL”

Ünye’de kütüphanelere olan ilginin biraz daha artırılması için kütüphane birimlerinin artırılması gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, “Bize ait kütüphane hizmet binasının bulunması gerekiyor. Çünkü kütüphaneler sadece kitap demek, bilgisayar demek değildir. Çok farklı boyutları olan bir yerdir. Okul öncesi, okul dönemi, okul sonrası, ev hanımları için, çalışanlar için, yaşlılar için ayrı ayrı hizmetlerin sunulduğu kompleksli bir bina demektir. Tiyatrosundan sinemasına sanat atölyelerine varana kadar büyük bir yapı olması gerekiyor. İnşallah biz halkımıza bunları duyurdukça onlarında bunlara ilgi göstereceklerini umuyoruz.” dedi.

'HALKIMIZLA KURDUĞUMUZ İLETİŞİM SAYESİNDE OKUR SAYIMIZ ARTIYOR'

Halkla iletişimin güçlü tutulması gerektiğini söyleyen Müdür Kocaoğlu, “Üye sayımızda ve kitap ödünçlerimizde daha önceki yıllara göre bir artış var. Bu artışın nedeni de bizim halkımızla okullarımızla kurduğumuz iletişimin neticesidir. Bunu daha da artırmak zorundayız. Okuyan nesli artırırsak, toplum içinde bir takım huzursuzluklar yanlışlar kalkacaktır. Çünkü insan okuya okuya kendini geliştirecektir. Aynı zamanda karşıdaki kişiyi anlama, aynı düşünceyi hissedebilme, ortak noktada buluşabilmeyi sağlayacak. O yüzden biz elimizden geldiği kadar çoğu insanı kitapla buluşturmak istiyoruz. Bizim felsefemiz, “Her kitabın bir okuyucusu, her okuyucunun da bir kitabı vardır.”

'KÜTÜPHANEMİZİ ÜNYELİLERE TANITMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Ünye Halk Kütüphanesi’ni Ünyelilere daha çok tanıtmak ve halkı kütüphaneye çekmek için projelerinin olduğunu ve projelerin hazırlık aşamasında olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Projelerimiz çok kısa sürede bitecek. Kütüphanemizde çocuk bölümünü bitirdik sayılır. Ünye bildiğiniz gibi Mustafa Rakım Efendi’nin memleketi. İstiyoruz ki Mustafa Rakım Efendi’nin bütün eserlerini Ünye’de sergileyelim. Kütüphanemizi tanıtma amacıyla broşürlerimiz hazırlanıyor. Bundan sonra üye olan okuyucularımıza bunları vereceğiz. Ünye içinde gezilerek de bu çantaları dağıtacağız. Böylece büyük bir çoğunluğu kütüphanemize kazandıracağımıza inanıyoruz. Ünye’ye daha geniş bir kütüphane için gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Hem Ünye yerel olarak hem de Ankara’da. Biz şuan bekleme konumundayız. İnşallah iyi neticeleneceğine inanıyoruz. Halkımızı kütüphanemize bekliyoruz. Çünkü onlar için burası görünmez hazinedir. Her şeyin bir değeri vardır ama bilginin değeri yoktur.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER