ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 12:25

Ünye'de 150 şirketin ticaret sicil kaydı silinecek

Ünyede 150 şirketin ticaret sicil kaydı silinecek


Ordu Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimşek, anonim şirket, limited şirket ve kooperatiflerin ticaret sicil kaydının silinmesi ile ilgili düzenlemeyi değerlendirdi.

        Ünye’de 150 şirketin bu kapsamda kaydının silineceğini söyleyen Hasan Şimşek, "Ticaret Sicil Müdürlüğü'nce bildirilen şirketler ve kooperatifler, Ticaret Sicil Müdürlüğü'nce tespiti yapılıp ilgili şirketlere ihtarname yollanır. Söz konusu ihtarname Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanır. İhtarda tebliğ tarihinden itibaren 2 ay içinde tasfiye memurunun bildirilmesi, aksi takdirde ticaret sicili kayıtlarından unvanının silineceği, şirkete ait mal varlığının, unvana ilişkin kaydın silindiği tarihten itibaren on yıl sonra hazineye intikal edeceği ve bunun kesin olduğu açıkça yazılır. Bu mevzuatın uygulanabilmesi için söz konusu şirkete ilişkin devam eden dava ve şirket üzerine haciz şehri olmaması gereklidir." dedi.

        Feshedilmesine ve feshedilmiş sayılmasına tasfiye edilmemiş anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin ticaret sicili kayıtlarının silinmesi hakkında ise Şimşek, şunları kaydetti: "Sermayelerini 31 Aralık 1998 tarihine kadar 5 bin TL’ye çıkarmayan anonim şirketler ile 500 TL’ye çıkarmayan limited şirketler, sebebi ne olursa olsun son 5 yıla ait genel kurul toplantıları yapılamayan anonim şirketler ile kooperatifler, 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu'nun ilgili maddelerine göre, adreslerinin ve durumlarının tespit edilmemesi nedeniyle ilgili odadaki üyelikleri askıya alınan ve oda yönetim kurulu kararını takip eden yılbaşından itibaren iki yıl sonunda oda sicil kayıtları silinecek." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER