ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:08

Üniversitede kurtuluş destanı konferansı

Üniversitede kurtuluş destanı konferansı


Batman Üniversitesi Konferans Salonu’nda Okutman Zehra Şahin tarafından 'Bir Milletin Kurtuluşu' konulu konferans verildi. İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü programı çerçevesinde verilen konferans yoğun ilgi gördü.

Konferansa Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Batman Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Durmuş, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Çoban, MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bahattin İşcan, Kozluk MYO Müdürü Doç. Dr. Şemsettin Dursun ve bazı il yöneticilerinin yanı sıra üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

ÖLÜM KALIM DEVRİNİN DESTANI

Konferans, Kurtuluş Savaşı şehitlerinin anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Batman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Okutman Zehra Şahin, Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale ve İstiklal Savaşı'nın sesi olduğunu ifade etti. Şahin, Ersoy'un kurtuluş mücadelesinin manevi lideri olduğunu belirterek şunları söyledi: "Mehmet Akif Ersoy'un 'Kahraman Ordumuza' ithaf etmiş bulunduğu İstiklal Marşı, yazıldığı ölüm kalım devrinin bir destanıdır. Bu destanı kaleme alan Mehmet Akif Ersoy 25 asırdan beri hiçbir vakit istiklalsiz yaşamamış olan milletimizin esir olamayacağına dair inancını cesaretle haykırmıştır."

Konferans, Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu'nun Okutman Zehra Şahin'e hediye vermesiyle sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER