ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 15:55

Üniversite öğrencilerinin yüzde 25'i Bafög bursu alıyor


Bilim ve teknolojide dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Almanya'da üniversite öğrencilerinin rahat bir eğitim almaları için verilen çok sayıda burs var. Özellikle Bafög bursuna öğrenciler yoğun ilgi gösterirken, diğer burs ve kredilere ilgi düşük kaldı. Burs dışında bazı öğrencilerin ek olarak velilerinden ve bir işte çalışarak da para kazandıkları ortaya çıkarken, ellerindeki paranın büyük kısmıyla kira ödemeleri dikkat çekti. Üniversite eğitimi görenlerin yüzde 23'ü ise göçmen.

Milyonlarca öğrencinin yükseköğrenim gördüğü Almanya'da dar gelirli ailelerin çocuklarının da kaliteli eğitim alabilmesi için devlet tarafından verilen Bafög bursu yoğun ilgi görüyor. Federal hükümet ve ekonomi çevrelerince hayata geçirilen 'Deutschlandstipendium' adlı burstan üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 0,6'sının ve devlet tarafından sübvanse edilen yükseköğrenim kredisinden (Studienkredite) ise öğrencilerin ancak yüzde 4'ünün faydalandığını belirten yetkililer, Bafög bursunda ise yüksek bir başarı yakalandığını belirtiyor. Alman Öğrenci Dairesi'nin (Deutscher Studentenwerk) 2012 yılı itibariyle. Altı dönemlik Bachelor sisteminde ilk öğrenimi gören öğrencilerin ise yüzde 33'ü Bafög alıyor. Raporda, öğrencilerin bu üç yardımı aynı anda alabildiklerine dikkat çekiliyor. Ailelerinden yardım alan öğrencilerin eline aylık ortalama 476 Euro ve kendisi çalışan öğrenciler aylık ortalama 323 Euro geçerken, Bafög bursu alan öğrencilere aylık ortalama 443 Euro ödeniyor. Burs alan öğrencilerin yüzde 80'i burs almadan üniversite eğitimi almalarının mümkün olmadığını söylüyor.

40 yıldan fazla süredir öğrencilere sunulan Bafög bursunu şimdiye kadar toplam 4 milyon kişinin kullandığı belirtildi. Ancak uzmanlar, Bafög bursunda 2008 yılından beri herhangi bir iyileştirme yapılmadığını savunuyor. Araştırmada ayrıca, eğitim gören öğrencilerin yaşları arttıkça, Bafög alan öğrenci sayısı ve veliden alınan yardım miktarı düşerken, alınan Bafög bursu miktarı ve öğrencinin kendi kazancı artıyor. Geliri 675 Euro’ya kadar olan öğrencilerin ortalama 272 Euro kira, 125 Euro beslenme, 34 Euro kıyafet, 23 Euro eğitim malzemeleri, 55 Euro ulaşım, 49 Euro sağlık, 25 Euro telefon ve internet ile 43 Euro boş zaman faaliyetlerine ayırdıkları giderleri oluyor. Öğrenciler, en yüksek kirayı Köln, Münih, Hamburg ve Düssseldorf kentlerinde öderken (ortalama 350 Euro), en az kirayı ise Chemnitz, Dresden ver Erfurt kentlerinde veriyor.

Raporda Alman üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin yüzde 9'unun eğitimlerini yarıda bıraktıkları görülürken, Almanya dışında bir ülkeye bir dönem üniversite okumak, dil kursuna katılmak gibi nedenlerle giden öğrencilerin oranının 1991 yılına kıyasla yüzde 10 artarak yüzde 30'u bulduğu saptandı. Öğrencilerin ilk tercih ettiği üç ülke ise İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya oldu. 2012 yaz döneminde Alman üniversite ve yüksekokullarında ders gören öğrencilerin yaş ortalaması 24,4 olurken, öğrencilerin yüzde 77'sinin velisi akademisyen, yüzde 23'ü ise eğitime uzak aile olarak belirlendi. Yine üniversitede eğitim gören öğrencilerin yüzde 77'si Alman vatandaşı iken, yüzde 23'ü göçmen öğrencilerden oluştu. Bunların da yüzde 2'si çifte vatandaş, yüzde 3'ü Alman vatandaşlığı almış, yüzde 3'ünün en az bir velisi yabancı ülke vatandaşı, yüzde 4'ü Almanya'da büyüyen göçmen çocukları ve yüzde 11'inin en az bir velisinin Almanya dışında doğduğu tespit edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER