ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:08

Üniversite mezunu stajyerler de asgari ücret istiyor


Almanya'da Sosyal Demokrat (SPD) ve Birlik Partileri (CDU/CSU) arasında hükümet kurma görüşmelerinde asgari ücret ve üniversite mezunlarının yapacağı stajyerliğe asgari ücret ödenmesi konusu da tartışılıyor. Yaklaşık 42 milyon vatandaşın istihdam edildiği Almanya’da yükseköğrenim gören öğrenciler, işverenle tanışma fırsatı yakaladıkları stajyerlik için asgari ücret istiyor.

Asgari ücretin saatinin 8,50 Euro olması talep ediliyor. İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü’nün (IAB) araştırmalarına göre Almanya’da her yıl 600 bin kişi eğitim ve eğitim sonrası gönüllü olarak staj yapıyor.

2011 yılında Alman Gençlik Sendika Birliği’nin Berlin Üniversitesi ve Hans Böckler Vakfı ile 674 üniversite öğrencisi üzerinde yaptığı ankete göre, öğrenciler eğitimleri boyunca ortalama dört staj yapmış ve bu öğrencilerin yüzde 38’i eğitimden sonra da staj yapmayı düşünüyor.

Öğrencileri stajyerliğe zorlayan unsur ise üniversite eğitimi sonrası iş bulamamaları. Mezunların ortalama 4,8 ay staj yaptığı tespit edilmiş.

Uzmanlar, stajyerliğin kötüye kullanılmasını engellemek için eğitim sonrası stajyerliğe 3 ay gibi bir süre sınırlaması getirilmesini talep ediyor. Diğer taraftan, staj sonrası öğrencilerin sadece beşte birine iş imkanı sunulduğu ortaya çıktı.

Mezunların stajyerlikten aylık ortalama 550 Euro kazandığını da tespit eden uzmanlar, özellikle sosyal ve kültür bilimleri mezunlarının çok düşük maaş aldıklarını ve mezunların yüzde 40’ına ise hiçbir ücret ödenmediğini kaydediyor. Mezun öğrencilerin yüzde 6’sı 200, yüzde 23’ü 400, yüzde 13’ü 800 ve yüzde 3’ü bin Euro ücret alıyor.

Stajyerlerin hakları yasal güvence altında olmadığı için, işveren bu konuda çok rahat davranabiliyor. Bu yüzden ilgi duyanların işverenle mutlaka bir stajyerlik sözleşmesi yapması gerekiyor. İşverenler de stajyerlik sayesinde kalifiye elemanlarla tanışma imkanı buluyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER