ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:39

Üç Kümbetler Projesi Erzurum’da

Üç Kümbetler Projesi Erzurumda


Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, çalışmalarına 2011 Ocak ayı itibariyle başlanan Üç Kümbetler Çevresinin Yenilenmesi ve İyileştirilmesi Projesi ile Erzurum’da sosyal hayatın değişeceğini ifade etti.

Korkut, yaptığı yazılı açıklamada, çalışmalar tamamlandığı zaman yalnızca tarihi eserlerin güz yüzüne çıkmakla kalınmayacağını söyledi. Korkut, “Tarihi ve kültürel yapılar Erzurum’u yeni baştan tanımlanır noktaya taşıyacaktır. Halen amacı dışında kullanılmakta olan tescilli yapıların ülke ve bölge turizmine kazandırılması amacıyla peyzaj düzenlemeleri yapılacak, alan içerisinde özgün meydanları, araç ulaşım ağları ve otoparkları içinde barındıracak şekilde planlaması yapılacaktır. Butik oteller, yöresel yemeklerin sunulduğu kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkânları, alışveriş ve kongre merkezi ve müze ile bölgenin turizm potansiyeli ve kapasitesi artırılacaktır.” açıklamasında bulundu.

Korkut, proje alanında 30'dan fazla tescilli Erzurum evinin yer aldığını, bu evlerin çevresinin virane, metruk yapılarla sarılmış olduğunu kaydetti. Başkan Korkut, “Yüzde 97 oranında kamulaştırmalarımızı tamamlamış durumdayız. Arsa bedeli olarak 15 milyon, enkaz bedeli ise yaklaşık 8 milyon. Projenin toplam bedeli ise 70 milyon lira civarındadır.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER