ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 12:47

Tütün üreticileri dolardaki yükselişin yansıtılmasını istiyor

Tütün üreticileri dolardaki yükselişin yansıtılmasını istiyor


Bafralı tütün üreticileri tütünün başfiyatının en az 15 TL olmasını istiyor. Tütün üreticileri, Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl’den son aylarda dolardaki yükselişin tütün fiyatına yansıtılması için destek istedi.

Samsun'un Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, tütün üreticilerinin istekleri doğrultusunda, tütün ekimi yapan köy muhtarlarını ve üreticilerini Bafra Muhtarlar Derneği toplantı salonunda bir araya getirdi. Tütün üreticilerinin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, “Baframızda, 2000'li yıllara kadar geçiminin tamamını tütünden sağlayan 17 bin tütün üreticisi 10 milyon kilogram tütün üretimi yapıyordu. Bundan sonraki yıllarda Bafra tütüncülüğünde yapılan kısıtlamalardan ve tütün fiyatlarının artan girdi fiyatlarının gerisinde kaldığından dolayı 2008'de Tekel'in alım dışında kalmasıyla 4 milyon kiloya düşmüştü. Buna bağlı olarak da üretici sayısı ise 2 bin 500’e indi. Son yıllarda, özel firmalar tarafından alıcı bulan Bafra tütünün başfiyatı 11 bin 500’e kadar çıkması tütün üretimi yapanların sayısında artış sağlanmış olup, geçen yıl tütün mahsulünden üreticiye 42 milyon TL ödeme yapılmıştır. Bu yıl ise bu rakam 61 milyon TL olması bekleniyor." şeklinde bilgi verdi.

2013-2014 yılı mahsulü başfiyatının firmalar tarafından 13 lira 75 kuruş olarak belirlendiğini hatırlatan Karagöl, "Fakat son aylarda döviz kurlarındaki artış ile bu rakamın en az 15 TL olması tütün üreticileri tarafından istenmektedir. Bu konuların görüşülmesi için Ziraat Odamıza başvuran üreticilerin bu mağduriyetlerinin ilgililerle görüşülüp giderilmesi için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Tütün konusunda üreticilerimizin haklarını her zaman savunacağız. Bu toplantının özü sözleşmeli tütün ürününün fiyatının belirlenmesidir. Bafra tütününün başfiyatının en az 15 TL olması için firmalarla görüşeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıya katılan muhtarlar ve üreticiler sorunlarını tartıştı. Bafra Ziraat Odası, Bafra Muhtarlar Derneği, Bafra Tütün Üreticileri Birliği önderliğinde Bafra’da tütün alımını gerçekleştiren TTL Tütün Dış Ticaret AŞ, SOCOTAB Tütün AŞ, ALLİONCE ONE Tütün AŞ, SUNEL Tütün, ÖZEGE Tütün ve 4B Tütün firma temsilcileri ile görüşme kararı alındı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER