ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:01

Türkiye'nin kültür zenginlikleri Bitlis'te masaya yatırıldı


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, hedefin, 2023 yılında 50 milyon turist olduğunu hatırlatarak, "Biz bu hedefin üzerine çıkacağımızı biliyoruz. Bu, hep birlikte olacak. Kamu kurumları, STK’lar, bakanlık olarak birlikte hareket edeceğiz." dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı başkanlığında düzenlenen il müdürleri istişare toplantısı, 20 ilin kültür ve turizm müdürünün katılımıyla Bitlis'te başladı. Tatvan Kardelen Oteli toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantının açış konuşmasını yapan Bakan Yardımcısı Arıcı, bölgedeki turizm altyapısının değerlendirilmesi ve yatırımların konuşulması için düzenlenen toplantıda, turizm sorunlarının masaya yatırılacağını söyledi. Arıcı, şunları söyledi:

“Bitlis’te en büyük kalkınma verilerinden biri de turizm sıçramasıdır. 10 yıl önce ile kıyaslandığında ekonomik gelişme vardır. Çevredeki turizm merkezlerini ziyaret ettik. Bölgemiz için ne yapabiliriz? Bakanlık olarak ne gibi katkılarda bulunabiliriz. Dünyada büyüme ve kalkınma aşamasında ciddi bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabetin amacı kendi ülkesinin insanının refah seviyesinin yükseltilmesidir. Türkiye’de de ciddi bir çalışma var. Ülkemizde, hükümetlerimizin yaptığı çalışmaların bir ürünüdür. Türkiye, bu rekabet yükselmesinde en önemi ülkelerden biridir. Bu ekonomik kalkınmanın yanında, Türkiyemizin kültürel zenginliğinin olması ve hükümetin yaptığı çalışmalar Türkiye’yi 6’ncı sıraya taşıdı. Hedefimiz daha büyüktür. Hedefimiz, 2023 yılında 50 milyon turist ise biz bu hedefin üzerine çıkacağımızı biliyoruz. Bu, hep birlikte olacak. Kamu kurumları, STK’lar, bakanlık olarak birlikte hareket edeceğiz. Bunları, stratejik olarak belli bir program çerçevesinde yürütmek zorundayız. Bakanlığımızın amacı, kültürel ve sanat eserleri için modeller oluşturulması, yerel ve uluslararası etkinliklerin desteklenmesi, turizmin yerel ve bölgesel gelişmeyi etkin bir araç olarak kullanılmasıdır. Vatandaşlarımızın kültür ve turizmi içine katarak, yerel kalkınmayı desteklemek istiyoruz. Burada hazırlanacak eylem planı Bakanımız Ömer Çelik’e sunulacak.”

Kültür Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mahmut Evkuran ise “Kültür ve Turizm Bakanımızın talimatları ile turizm, kültür ve sanat kurumlarının ilgili kurumları ile 17 Haziran 2013 tarihinde bir toplantı düzenlendi. Bakanlığın bütün işlevlerini Doğu ve Güneydoğu illerine kaydırarak, bu bölgenin kalkınması için harcanacak. Öncelikle il kültür ve turizm müdürlerinin görüşlerini almak istedik. İkinci adımda da STK’larla bir araya gelerek bölgede yapılması gerekenleri masaya yatıracağız. Bu toplantıya 20 ilimiz katılıyor. Bu toplantının sonucunda her ilimizin mevcut durumunu öğrenip kısa, orta ve uzun vadeli uygulamalarla sorunları çözmeye çalışacağız. Bu toplantılar bize yön verecektir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Bitlis Vali Yardımcısı Akif Pektaş da kısa bir konuşma yaptı. Pektaş, bu toplantının Bitlis’te düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Pektaş, “Cennet ülkemizin cennet beldesi olan Bitlis’te görev yapmaktan dolayı gurur duyuyorum.” dedi.

Toplantıya katılan Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın ise bölgenin ihtiyaç duyduğu ve bugüne kadar ihmalden kaynaklanan sıkıntıların yerinde görülmesinin bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “Bitlis tarihi dokusu ile birlikte onlarca medeniyetlere ev sahipliği yapmış şehirlerin gelişmesi ile birlikte yıkımlar da başlamış. Günümüze kadar ayakta kalan eserlerin de çetin kış şartlarına rağmen ayakta kalması bizim için bir mucizedir. Bizim tarihi dokumuz ile farklı ülkelerdeki tarihi doku çok farklı. İslam dünyası bu konuda fakir kalmış. Geçmişte yaşanan bu coğrafyadaki eserlere sahip çıkılması gerekiyor. Ekonomik imkansızlıklardan dolayı tarihi evlerin üstüne beton binalar yapmışız. Medreselerimize, hamamlarımıza sahip çıkamamışız. AK Parti hükümeti ile birlikte tarihi dokuya sahip çıkılmasını yakından izliyoruz. Tarihi eserleri yeniden ayağa kaldırarak fonksiyon kazandırılması bizleri memnun etmiştir. İlimizde son yıllarda ülkemizdeki gelişmelere rağmen Bitlis’te aynı paralelde gelişme olmamıştır. Bu, bizleri üzmektedir. Bizler Bitlis’teki tarihi evlere sahip çıkılması adına Bitlis’e pozitif ayrımcılık yapılmasını istiyoruz. Belediye olarak, 4 yıldır sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ancak yeterli olamıyoruz. Biz istiyoruz ki bunu bir fırsata çevirelim, bu eserleri ayağa kaldırıp turizme kazandıralım.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Mardin, Mersin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van illerinin kültür ve turizm müdürlerinin sunumları ve bakanlık birimlerinin değerlendirme toplantısı, basına kapalı olarak yapıldı. Toplantıya; Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Bitlis Vali Yardımcısı Akif Pektaş, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, 20 ilin kültür ve turizm müdürleri ve bakanlık bürokratları katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER