ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 11:47

Türkiye Yazarlar Birliği heyeti Adıyaman'da

Türkiye Yazarlar Birliği heyeti Adıyamanda


 'Kültür Kervanı' adı altında Türkiye’nin çeşitli illerini gezen ve bu kapsamda Adıyaman’a da gelen Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz ve birlik üyeleri, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ı ziyaret etti.

Anadolu Turnesi mahiyetindeki gezi kapsamında, Güneydoğu Anadolu illeri başta olmak üzere birçok ile giden Türkiye Yazarlar Birliği, güzergâhta bulunan şehirlerde okur yazar buluşmaları, imza günleri, konferanslar, paneller, sempozyumlar, konferanslar, şiir şölenlerine katılıyor.

Vali Mahmut Demirtaş, Kültür Kervanı adı altında Anadolu’yu gezen Türkiye Yazarlar Birliği'nin Adıyaman’ı da ziyaret etmelerinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Demirtaş, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz ve üyelerine, Adıyaman’ın sahip olduğu zengin kültürü, tarihi ve turistik yerlerle ilgili bilgi vererek, Adıyaman'ın kardeşliğin, barışın ve hoşgörünün egemen olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinin en huzurlu şehri olduğunu ifade ettti. Vali Demirtaş, "Adıyaman, dil, din, ırk ayrımı yapılmadan yıllardır herkesin barış ve huzur içerisinde yaşadığı, birlik ve berberliğinden asla ödün vermeyen bir Anadolu şehridir.” dedi.

Köklü bir geçmişe sahip olan Adıyaman’ın sahip olduğu kültür değerlerinin yanında, manevi değerleri de bağrında barındırdığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, "Türkiye’de yeri belli olan iki sahabeden biri olan Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri'nin kabri Adıyaman’da bulunmaktadır. Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri'nin bulunduğu alanda devasa bir proje uygulayacağız. KİPTAŞ tarafından mimari tasarımı gerçekleştirilen bu projeye, modern mimarinin bütün özellikleri yansıtılacaktır. Bu projenin temellerini de geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanımızın katılımı ile atmış bulunuyoruz. Uygulayacağımız bu proje, Peygamber Efendimiz'in (sas) arkadaşı Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri'ne yakışır bir proje olacaktır.” diye ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER